Muszą odrabiać stratę

Siatkarska Legionovia Legionowo sprawiła przykrą niespodziankę swoim kibicom, przegrywając w pierwszym meczu o miejsca 9-10 w fazie play-off ORLEN Ligi z Pałacem Bydgoszcz 0:3. Pierwsze rewanżowe spotkanie odbędzie się we czwartek 28 kwietnia w Arenie.

W tygodniu poprzedzającym rozgrywki ligowe trener reprezentacji Polski Jacek Nawrocki ogłosił szeroki skład żeńskiej kadry na sezon 2016. Wśród reprezentantek można odnaleźć osiem siatkarek Legionovii tj. Darię Paszek, Natalię Gajewską, Aleksandrę Wójcik, Malwinę Smarzek, Monikę Bociek, Klaudię Grzelak, Alicję Grabkę oraz Adrianę Adamek. Jednocześnie trener Nawrocki poinformował, że Smarzek i Grabka będą uczestniczyć w World Grand Prix 2016. Ponadto miejsce w sztabie szkoleniowym kadry znaleźli legionowscy statystyk Piotr Olenderek i fizjoterapeutka Katarzyna Kaleta. Po ostatnich niepowodzeniach drużyny narodowej Nawrocki postanowił drastycznie odmłodzić skład zespołu, co w dalszej perspektywie ma przynieść wymierne korzyści i spowodować, że Polska znowu zacznie liczyć się w walce o najwyższe cele w Europie i na świecie.

Na koniec fazy zasadniczej legionowianki pokonały w Bydgoszczy Pałac dopiero po tie-braku. Tamta wygrana była cenniejsza tym bardziej, że pozwoliła Legionovii spełnić wymóg licencyjny pięciu wygranych w fazie zasadniczym, dzięki czemu klub z Legionowa mógł być pewien swojej obecności w ORLEN Lidze w kolejnym sezonie. W dotychczasowych zmaganiach w fazie play-off podopieczne Roberta Strzałkowskiego najpierw uporały się w trzech meczach z KSZO Ostrowiec Św., podczas gdy „Pałacanki” potrzebowały dwóch spotkań na „odprawienie” Developresa Rzeszów.

Sobotnie spotkanie w Bydgoszczy lepiej otworzyły przyjezdne, które w pierwszym secie po początkowo skutecznej grze Moniki Bociek i Igi Chojnackiej prowadziły 12:4. Legionovia roztrwoniła tę przewagę, a Pałac w końcu doprowadził do stanu po osiemnaście. Mimo zaciętej walki w końcówce to miejscowe zdołały rozstrzygnąć rywalizację na swoją korzyść (25:23). Siatkarki trenera Strzałkowskiego udanie rozpoczęły również drugą odsłonę tej rywalizacji. Dzięki celnym atakom Malwiny Smarzek jej zespół prowadził kolejno 8:4, 10:6 i 12:8. Niemniej jednak, podobnie jak w poprzednim secie, podopieczne Adama Grabowskiego zaczęły skracać dystans do rywalek aż przełamały je, zdobywając piętnasty punkt. Począwszy od tego momentu, miejscowe zdominowały wydarzenia na parkiecie, wygrywając drugiego seta do osiemnastu. W trzeciej partii Pałac wypracował sobie przewagę w pierwszych jej piłkach (12:6), co znacznie ułatwiło zmagania w dalszej części meczu. Bydgoszczanki utrzymywały bezpieczny dystans, a Legionovia nie była w stanie odrobić start, przez co i tę rozgrywkę gospodynie wygrały 25:28, a całe spotkanie w trzech setach.

Po wyraźnej porażce legionowianki mają niecały tydzień na poprawę mankamentów w swojej grze. Pierwsze rewanżowe starcie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 19:00 w Arenie Legionowo. Jeśli Legionovia odrobi stratę i pokona Pałac, dzień później o tej samej porze rozegra się decydujące starcie, którego stawką będzie 9. pozycja na koniec sezonu 2015/2016 w ORLEN Lidze.

Pałac – Legionovia 3:0 (25:23, 25:18, 25:18)