Po długich eliminacjach przyszedł wreszcie czas na rywalizację najlepszych. Tym razem finał XIV Turnieju Wiedzy Turystyczno – Ekologicznej o Obszarze Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego odbył się w legionowskiej Arenie. Rywalizowało tam kilkudziesięciu gimnazjalistów reprezentujących siedem okalających ten akwen gmin.

– Chcemy popularyzować wiedzę o tym regionie, żeby kolejne pokolenia młodzieży gimnazjalnej dowiadywały się coraz więcej o miejscu, w którym mieszkają. Widać, że ten nasz cel zostaje w poszczególnych latach osiągany. Kiedy padają odpowiedzi, widzę, że dzieciaki orientują się w temacie. Oczywiście nie wszystkie i nie we wszystkim, poza tym, bo jak w każdym konkursie, dochodzą nerwy. Ale mam nadzieję, że trochę wiedzy o tym miejscu im zostanie – mówi Paweł Kownacki, przewodniczący zarządu Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.

Rzeczywiście, łatwo nie było. Nawet po intensywnych szkolnych przygotowaniach i zafundowanemu młodzieży objazdowi okolic Zalewu. Rozległa tematyka turnieju sprawiła, że starcia z pytaniami uczestnicy niekiedy przegrywali. To zrozumiałe, bo wszystkiego zapamiętać się nie da. Organizatorom nadzalewowej rywalizacji chodzi bardziej o rozkochanie młodych ludzi w ich rodzinnych stronach. – Nawet jeżeli nie jesteśmy centralnym miejscem na mapie turystycznej i w historii Polski, to jeśli we własnych obywatelach nie zaszczepimy sympatii i sentymentu do miejsca, w którym mieszkają, będzie to jakaś nasza porażka – dodaje wójt gminy Wieliszew.

W ramach uatrakcyjnienia zmagań młodzież mogła w Arenie sprawdzić się także na innych polach. Dlatego po teorii nastąpił sprawdzian praktyczny. – Nie idziemy tylko w sport, ale bardziej w bezpieczeństwo: umiejętność zachowania się na drodze podczas jazdy na rowerze oraz zachowania się nad wodą – w końcu chodzi w tym konkursie o Jezioro Zegrzyńskie – mówi Paweł Kownacki. Realizację tego zamierzenia ułatwiły cenne wskazówki funkcjonariuszy służb mundurowych. Kiedy podliczono punkty, najbardziej zadowoleni byli zawodnicy z gminy Dąbrówka. Bo to oni wygrali XIV Turniej Wiedzy Turystyczno – Ekologicznej o Obszarze Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.