Tym, czym obrotowe drzwi są dla pieszych, skrzyżowania o ruchu okrężnym są dla użytkowników samochodów – po prostu usprawniają komunikację. Dobrze to wiedzą samorządowcy z Legionowa i powiatu, dlatego od lat starają się modernizować lokalny układ drogowy właśnie w ten sposób. Jeszcze w tym roku zrobią to w mieście po raz kolejny: na skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Mickiewicza.

– Jak zaczynałem swoją prezydenturę, w Legionowie były trzy ronda. Dzisiaj jest ich kilkanaście. Bo nie ma nic bardziej bezpiecznego od skrzyżowania w formie ronda. Dotyczy to nie tylko samego skrzyżowania, ale też bezpieczeństwa kilkaset metrów przed i za rondem, które naturalnie ogranicza szybkość poruszania się kierowców – uważa Roman Smogorzewski. Nie dość, że bezpieczniejsze, „okrągłe” skrzyżowania są także tańsze w eksploatacji. – Nie mówiąc już o tym, że ruch na rondzie jest bardziej płynny i generuje mniej zanieczyszczeń, a poza tym przeciwdziała ono częstej u kierowców chęci zaoszczędzenia czasu i przejechaniu skrzyżowania na mocno różowym świetle – dodaje prezydent Legionowa.

Mając to wszystko na uwadze, łatwo zrozumieć, czemu zapadła klamka w sprawie budowy kolejnego w Legionowie ronda. Po tym, jak jesienią ubiegłego roku starostwo zastąpiło nim skrzyżowanie ulic Jagiellońskiej i Słowackiego, teraz pojawi się ono przy siedzibie Komendy Powiatowej Policji, na przecięciu Jagielońskiej oraz Mickiewicza. I zarządzający pierwszą z tych ulic powiat, i władze miasta byli zgodni: proste, czterowlotowe rondo sprawdzi się tam najlepiej. Zawartą w auli starostwa umowę z wykonawcą inwestycji zarząd powiatu podpisał 8 lutego. – Oczywiście była dyskusja, czy budować tam sygnalizację świetlną, ale zwyciężyła opcja związana z rondem. I mam nadzieję, że zostanie zaakceptowana również przez wszystkich użytkowników tej drogi – mówi starosta Sylwester Sokolnicki. – Na tym feralnym skrzyżowaniu zginęło dotąd kilka osób. W ostatnich miesiącach powstała tam nowa instytucja, jaką jest Ośrodek Pomocy Społecznej, co na pewno też generuje dodatkowy ruch. W związku z tym jest to bardzo potrzebna inwestycja i cieszę się, że powiat legionowski podjął się jej realizacji – dodaje prezydent Smogorzewski.

Wykonaniem zadania zajmie się warszawska spółka Delta. Świadoma, rzecz jasna, całej jego technicznej złożoności. – Będzie to rondo o średnicy zewnętrznej 26 metrów, a szerokość pasa drogowego wyniesie 6 metrów. Jego realizację mamy zamiar rozpocząć po okresie zimowym, myślę że w początkach marca. Termin przejęcia terenu jest jeszcze do uzgodnienia. Na realizację mamy 7 miesięcy i obejmie ona nie tylko roboty drogowe, ale także teletechnikę, kanalizację deszczową i energetykę. Tak więc zakres prac jest dosyć szeroki – przyznaje Andrzej Łęcki z firmy Delta. A Roman Smogorzewski dodaje: – Nam, laikom, wydaje się, że co to za problem postawić kilkadziesiąt krawężników, nasypać tłucznia i zalać to wszystko asfaltem. Ale to najmniejszy kłopot. Większym jest fakt, że budujemy w centrum miasta, gdzie biegnie mnóstwo sieci telekomunikacyjnych, kanalizacyjnych, wodociągowych, ciepłowniczych. A wszystkie uzgodnienia i przekładki zajmują czas i kosztują. Pojawiają się też sieci nieewidencjonowane na mapach. Niemniej liczę, że starostwu uda się skrócić ten termin i jak najszybciej będziemy korzystać z tego bezpiecznego rozwiązania w centrum Legionowa.

Tak czy inaczej, skoro nastąpi przebudowa, pojawią się też perturbacje. Głównie, co zrozumiałe, dla zmotoryzowanych. – Ale myślę, że czasowa organizacja ruchu, którą przygotował urząd, nie aż tak bardzo skomplikuje kierowcom życie. A my dołożymy starań, żeby utrudnienia były jak najmniejsze – deklaruje Andrzej Łącki. Koszt wykonania ronda wyniesie prawie 3,5 mln zł. Większość tych środków powiatowym urzędnikom udało się uzyskać ze źródeł zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku wielu wcześniejszych inwestycji w sferze komunikacji, od dawna dla starostwa kluczowych. – Bezpieczeństwo na drogach jest od wielu lat priorytetem powiatu legionowskiego. Również budżet na 2024 rok zakłada wiele inwestycji poprawiających to bezpieczeństwo. Na te zadania zamierzamy przeznaczyć blisko 35 mln zł – zapowiada Sylwester Sokolnicki.

Zgodnie z harmonogramem robót nowym rondem na ulicy Jagiellońskiej kierowcy pojadą najpóźniej we wrześniu tego roku.

Poprzedni artykułJuż trafił za kratki
Następny artykułNowa „Miejscowa na Weekend”
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.