Tegoroczna, anonsowana już przez nas, edycja Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego trwa i ma się znakomicie. Co potwierdził niedawno jeden z żelaznych punktów tego unikalnego wydarzenia, celebrowany w gościnnych wnętrzach sali widowiskowej miejskiego ratusza.

– Spotykamy się dzisiaj na gali Przeglądu Twórczości XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Jest to szczególny dzień, ponieważ zostaną rozstrzygnięte trzy konkursy ogłoszone w listopadzie ubiegłego roku: konkurs literacki „Nie jesteś sam”, konkurs plastyczny oraz konkurs małych form teatralnych i medialnych – wymienia Jerzy Jastrzębski, prezes Fundacji Promień Słońca. We wszystkich tych artystycznych zmaganiach wzięło udział blisko dwieście osób. Przy czym mało komu chodziło w nich o końcowe zwycięstwo. Bardziej liczyły się możliwość nawiązania kontaktów towarzyskich oraz dobra zabawa.

Wieńczącą konkursy galę sprawnie i z humorem poprowadził Andrzej Sobierajski, zastępca dyrektora MOK-u. Rozpoczynając, rzecz jasna, od zaproszenia na scenę samorządowych mecenasów miejsko-powiatowej imprezy. – Świetnie, że was widzę. Bardzo się cieszę, że ten ratusz może gościć tak wspaniałych, cudownych ludzi jak wy, którzy dają mi wiele radości, wiele siły i wiele satysfakcji. Gratuluję wam wszystkim, którzy uczestniczyliście w tych konkursach, że się odważyliście. Niezależnie od tego, czy zostaniecie dziś nagrodzeni, wszyscy jesteście zwycięzcami – zwrócił się do uczestników prezydent Legionowa Roman Smogorzewski. – Naprawdę daliście radę, a występy w takich wydarzeniach to nie jest łatwa sprawa. Więc szczególne podziękowania dla was i wyrazy uznania za to, że w tego typu rzeczach uczestniczycie. Jest dla mnie wielką radością i zaszczytem, że mogę dzisiaj po raz kolejny się tutaj z wami spotkać – dodał wicestarosta Konrad Michalski. Wśród samorządów od lat wspierających Dni Osób z Niepełnosprawnościami znajduje się też gmina Jabłonna. – Cieszę się niezmiernie, że nasza gmina również, jak każdego roku, włącza się w to przedsięwzięcie, starając się docenić osoby, które wyróżniają się w tych wszystkich konkursach. Świadomość życia wśród nas osób z niepełnosprawnościami jest istotna i ważna, tak jak ważna jest edukacja wszystkich obywateli w tym zakresie – uważa wójt Jarosław Chodorski.

Główną część ratuszowej gali rozpoczęła Paulina Żmijewska, szefowa jury konkursu form scenicznych i medialnych. Główną zwłaszcza z perspektywy samych twórców, tych oczekujących na oficjalne uznanie dla ich różnorakich talentów i umiejętności. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tegorocznego przeglądu. Było różnorodnie, byli wspaniali soliści, były wspaniałe spektakle teatralne, były też film i wspaniałe tańce. Tak że gratuluję wszystkim, bez względu na to, kto jaką nagrodę otrzymał. A wszyscy są nagrodzeni – zdradziła przewodnicząca. Jak zwykle podczas tego typu imprez, każdy z laureatów pokusił się o krótki występ. Zaśpiewali też jurorzy, a muzyczną kulminacją gali był koncert akustycznego duetu Shandy&Eva.

I to w temacie artystycznego wątku Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego byłoby na tyle. Wkrótce przyjdzie czas na tradycyjną paraolimpiadę oraz plener fotograficzny. O ich właściwy przebieg zadbają główni organizatorzy wydarzenia: Zespół Szkół I Placówek Specjalnych, Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium oraz Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.

Poprzedni artykułPo Olimpii na Olimp
Następny artykułDo ostatniego gwizdka
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.