W pierwszych dniach kwietnia, jak zawsze w sali widowiskowej ratusza, nastąpiło oficjalne otwarcie XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Oficjalne, ale w zgoła nieoficjalnej, tradycyjnej dla tego wyjątkowego wydarzenia ciepłej, rodzinnej atmosferze.

W swoim oraz organizatorów imieniu kolejną edycję Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego otworzyli sekretarz miasta Legionowo Ida Parakiewicz-Czyżma oraz wicestarosta Konrad Michalski. – My, osoby pełnosprawne, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pełnosprawność to dar, który otrzymaliśmy, a który w niespodziewanym momencie może nam zostać odebrany. I to może być bardzo trudne. Dlatego powinniśmy wspierać te osoby, które są niepełnosprawne, i razem z nimi działać na ich rzecz – powiedziała Ida Parakiewicz-Czyżma. – Są takie wydarzenia, które zwiastują wiosnę. Jedno z nich już się odbyło – to niedawny Marsz Kolorowej Skarpetki. A drugie to są właśnie dni osób niepełnosprawnych. Dzisiaj zaczynamy ten cykl różnych wydarzeń po raz dwunasty, jest to taka nasza tradycja. I to jest dobra tradycja – dodał wicestarosta Michalski.

Niejako na potwierdzenie tych słów uczestnicy imprezy obejrzeli krótki film o ubiegłorocznych obchodach miejskiego i powiatowego święta. Później nastąpił jeden z głównych elementów każdej inauguracyjnej gali, czyli wręczenie orderów „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”. Najpierw śpiewająco zaanonsowała ich „od zawsze” szefująca kapitule odznaczenia Joanna Folwarska. – Stanisław Sojka w swojej piosence „Tolerancja” śpiewa tak: „Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać, życie nie po to, by bezczynnie trwać i żeby żyć, siebie samego trzeba dać”. To są słowa o naszych 25 kawalerach orderu „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”, dwóch instytucjach i o dzisiejszych naszych dwóch laureatach – stwierdziła przewodnicząca kapituły. Pierwszą nagrodzoną była Małgorzata Trzcińska – założycielka i prezeska Fundacji Emanio Arcus, prowadzącej m.in. legionowską restaurację Zdrówko i Radio bezpieczna Podróż – pierwszą w Polsce i Europie rozgłośnię nadającą cyfrowo, redagowaną przez osoby niepełnosprawne. Drugim orderem, przyznanym „za aktywną działalność medialną wspierającą osoby z niepełnosprawnościami”, uhonorowano Bartosza Karwackiego.

Artystyczną wisienkę na torcie stanowił występ Angeli Gerłowskiej oraz jej wychowanków ze studia piosenki Angel’s Voice. Komu zaś mało było atrakcji, mógł odwiedzić odbywający się w ratuszowym atrium kiermasz wielkanocny Fundacji Promień Słońca, organizowany z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych oraz Zespołem Szkół i Przedszkoli Milenium. Własnoręcznie wykonanych przez ich podopiecznych ozdób, na dodatek w dobrych cenach, jak zwykle oferowano tam całe mnóstwo. I jak zwykle nie brakowało też nabywców. – Od samego rana wszystkie stoły zastawione były stroikami i ozdobami świątecznymi. Używam czasu przeszłego, bo większość tych rzeczy już zniknęła. Cieszymy się bardzo z tego, że nasz kiermasz od lat jest wśród mieszkańców taki popularny – mówi Jerzy Jastrzębski, prezes Fundacji „Promień Słońca”.

W ramach XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego odbędzie się m.in. Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami. Złożą się na niego trzy konkursy: literacki i plastyczny, oraz konkurs małych form teatralnych i muzycznych. Tradycyjnie przewidziano też paraolimpiadę, a także plenery malarskie i fotograficzne. Impreza zapowiada się więc jak z obrazka!

Poprzedni artykułPoręczny sponsor
Następny artykuł30 na 9
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.