Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, w ramach drugiego roku realizacji projektu „Biblioteka – dom inicjatyw”, dofinansowanego z programu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, także w tym roku przygotuje dla mieszkańców miasta wiele działań. Pierwsze z nich, Planszowisko w Poczytalni, odbędzie się w ostatnią sobotę marca.

Działania w ramach projektu skierowane są przede wszystkim do osób dorosłych. Mają umożliwić im uczestniczenie w kulturze i wartościowe spędzanie czasu zarówno we własnym towarzystwie, jak i z dziećmi. W tym roku legionowska biblioteka zorganizuje od dwóch do pięciu tego typu inicjatyw wyłonionych w procedurze konkursowej, a dwie przeprowadzi we współpracy z partnerami. Pierwsza z nich, Planszowisko, w sobotę (25 marca) w godzinach 13.00-17.00, odbędzie się na drugim piętrze Poczytalni. – Różnego rodzaju spotkania przy grach planszowych nie są nowością: ani w naszej ofercie, ani w ofercie innych instytucji kultury z naszego powiatu. Pewną innowacją będzie natomiast to, że podzielimy przestrzeń na trzy strefy – oddzielnie będą mogły zagrać osoby dorosłe, całe rodziny, przygotujemy też przestrzeń wyłącznie dla dzieci. W ten sposób dorośli uczestnicy zyskają szansę, żeby zagrać w gry przeznaczone dla osób pełnoletnich, podczas gdy dzieci będą mogły bawić się pod opieką animatorki – mówi Tomasz Talarski, dyrektor biblioteki.

Dla młodszych uczestników projektowych zajęć – dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – przygotowane zostaną gry nawiązujące do znanych książek dla dzieci, takich jak np. seria o Basi czy Detektywie Pozytywce, a rozgrywkom będą towarzyszyły zajęcia literackie.