Legionowo przystąpiło właśnie do programu sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie dla gospodarstw domowych. Jest on realizowany we współpracy ze spółką PEC Legionowo, dysponującą odpowiednim doświadczeniem i zapleczem do przeprowadzenia takiej operacji. Koszt jednej tony węgla dla mieszkańca wyniesie do 2000 zł, ale dokładna cena będzie znana po podpisaniu ze spółką Skarbu Państwa umowy na zakup opału.

Wniosek (dostępny do pobrania na miejskiej stronie internetowej oraz w wersji papierowej w atrium ratusza) można od poniedziałku (7 listopada) składać elektronicznie lub w Biurze Obsługi Klienta, czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. „Pamiętaj, że wniosku nie musisz składać od razu na całą przysługującą ilość węgla. Możesz go składać wielokrotnie na mniejsze ilości do wykorzystania limitu. W ten sposób można ograniczyć jednorazowe duże płatności za jego zakup” – radzą urzędnicy.

Złożone przez mieszkańców dokumenty będą zweryfikowane przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, a o wynikach legionowianie zostaną poinformowani SMS-em na podany we wniosku numer telefonu. Po otrzymaniu wiadomości w Biurze Obsługi Klienta w ratuszowym stanowisku OPS-u wnioskodawca otrzyma pismo uprawniające do nabycia węgla z wypisaną kwotą należną do zapłaty. Dokument będzie zarazem kwitem wpłaty, który można opłacić w kasie urzędu miasta – gotówką, kartą lub elektronicznie, na numer konta w banku Santander: 40 1090 1841 0000 0001 5195 7415, wpisując w tytule: Zapłata za preferencyjny zakup węgla oraz dopisując imię i nazwisko oraz dokładny adres wnioskodawcy. Po dokonaniu wpłaty skontaktuje się z nabywcą pracownik spółki PEC Legionowo, który ustali termin odbioru węgla.

Zgłaszając się po jego odbiór na ul. Olszankową 36, do ciepłowni PEC, należy zabrać ze sobą otrzymane od pracownika OPS pismo uprawniające do zakupu opału oraz dowód wpłaty (z kasy lub potwierdzenie z banku w przypadku przelewu). W razie procedury przez ePUAP trzeba zabrać ze sobą jedynie wydrukowany dowód wpłaty z banku. „Pamiętaj, że nie jest świadczona usługa dowozu węgla pod adres domowy i nie będzie on workowany. Dlatego konieczny jest własny transport lub skorzystanie z usług specjalizującej się w tym zakresie firmy” – przypomina komunikat ratusza. Zaznaczając, że ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach preferencyjnego zakupu wynosi 1,5 tony do 31 grudnia br. oraz 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r.