Kompleksowy remont zabytkowej willi „Kozłówka”, a także modernizacja ulicy Olszankowej i budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej – to inwestycje, na które Legionowo otrzyma znaczące dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Umowę w tej sprawie, przy udziale m.in. wicemarszałka Wiesława Raboszuka oraz prezydenta Romana Smogorzewskiego, podpisano w środę (19 października) w legionowskim ratuszu.

Podziwu godną skutecznością w pozyskiwaniu środków zewnętrznych urzędnicy z miejskiego ratusza imponują od lat. Odkąd tylko stanęły one otworem dla krajowych samorządów, Legionowo chętnie i często posiłkowało się nimi przy realizacji różnego rodzaju inwestycji – od zwyczajnych dróg czy chodników, aż do tak ogromnych zadań, jak choćby hala Arena czy Centrum Komunikacyjne. Obok milionowych przelewów z funduszy Unii Europejskiej, szerokim strumieniem płynęły do miejskiego ratusza także pieniądze z samorządowego budżetu Mazowsza. Płynęły i wciąż płyną, czego dowodem jest właśnie kolejna umowa pomiędzy tymi podmiotami. Tym razem opiewająca na ponad 7,1 mln zł dofinansowania, które – w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego” – pomoże zrealizować trzy ważne dla mieszkańców inwestycje. – Równomierny rozwój całego województwa jest niezmiernie ważny, dlatego od lat prowadzimy nasze autorskie programy wsparcia, w ramach których przekazujemy gminom i powiatom z Mazowsza środki na realizację ważnych dla mieszkańców inwestycji – mówi Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego. A obecna przy podpisaniu umowy mazowiecka radna Anna Brzezińska dodaje: – To doskonała wiadomość dla wszystkich legionowian. Cieszę się tym bardziej, że są to już kolejne środki, które trafiają do miasta, przyczyniając się do poprawy jakości życia jego mieszkańców.

Jednym z dofinansowanych zadań, bodaj najbardziej znamiennym, jest (wykonywany w ramach lokalnego programu rewitalizacji gminy) „Projekt i przebudowa oraz remont budynku Willa „Kozłówka” wraz z zagospodarowaniem terenu”. Chodzi o zabytkowy, jeden z najstarszych budynków w Legionowie, położony przy ul. Smereka 2. Oprócz koniecznych prac rozbiórkowych, roboty obejmą m.in. przebudowę obiektu w celu uzyskania docelowego układu funkcjonalnego pomieszczeń, remont tynków ścian i sufitów polegający na odgrzybieniu oraz malowaniu farbami paroprzepuszczalnymi, wykonanie izolacji przeciwwilgociowych ścian piwnicznych i fundamentów, wymianę podłóg i posadzek, remont pokrycia dachowego, a także wykonanie nowej i konserwację istniejącej stolarki okiennej i drzwiowej. W budynku pojawią się też całkiem nowe instalacje: sanitarna i elektryczna. Przewidziano w nim również klimatyzację.

Co do przebudowy ul. Olszankowej, nastąpi ona na odcinku od ul. gen. W. Sikorskiego do ul. Jana Pawła I. Istniejący projekt zakłada przebudowę drogi gminnej nr 180662W, polegającą m.in. na wykonaniu robót ziemnych i konstrukcyjnych, rozbudowie skrzyżowania ul. Olszankowej z ul. Jana Pawła I, budowie doświetlenia przejść dla pieszych i rowerzystów, a także oświetlenia, kanalizacji deszczowej i urządzeń wodnych. Powstaną tam również droga dla rowerów oraz ciąg pieszo-rowerowy. Co się zaś tyczy bezkolizyjnego skrzyżowania w ciągu Polnej i Kwiatowej, chodzi o dofinansowanie budowy tunelu w miejscu wcześniejszego przejazdu drogowego Polna-Kwiatowa, pod linią E65.

Teraz, z mazowieckim dofinansowaniem, udźwignąć wszystkie powyższe inwestycje będzie miastu o wiele łatwiej. – To są bardzo poważne pieniądze dla jego budżetu, szczególnie że dofinansowują niezwykle potrzebne, częściowo trwające już inwestycje. W dobie wzrostu cen, w dobie dewastacji dochodów miasta przez tak zwany Polski Ład, ważna jest każda złotówka. A tutaj mówimy o ponad 7 mln zł. To wsparcie jest tym istotniejsze, że należy na razie odłożyć marzenia o pieniądzach unijnych, więc umówmy się – spada nam ono z nieba. Jesteśmy za nie bardzo wdzięczni i cieszymy się, że te środki wpłyną do budżetu miasta – podsumowuje prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, chwilę po tym, jak on oraz strzegąca miejskiego skarbca Marzena Drabek podpisali się pod umową z samorządem Mazowsza. Podpisali się, rzecz jasna, obiema rękami!

Poprzedni artykułPora na dżemowanie
Następny artykułKrajanka na rynku
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od blisko dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.