W bogatym kalendarzu XI Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego znalazł się między innymi cykl warsztatów kulinarnych pod hasłem „Na słodko i na słono”. Dzięki nim w sierpniu i we wrześniu kilkunastu ich uczestników mogło nasycić się praktyczną kulinarną wiedzą, przyprawioną solidną szczyptą dobrej zabawy.

Tegoroczne warsztaty kulinarne przyrządziły wspólnie trzy zaprawione w tego typu działaniach instytucje: Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie, lokalna Fundacja „Promień Słońca” oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Skubianki. W pracowni gospodarstwa domowego, którą do dyspozycji uczestników oddał Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, swoje kompetencje kucharskie podnosili zarówno uczniowie szkoły, jak też podopieczni Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity.

Gotując pod czujnym okiem doświadczonych instruktorek, spragnieni wiedzy i nowych smaków warsztatowicze zdobyli szereg nowych umiejętności mogących im się przydać w samodzielnym życiu, lecz również „wyrobić” stałą przepustkę do uzyskania w przyszłości stabilnego zatrudnienia. Co jak dowodzi przykład legionowskiej restauracji „Zdrówko”, jest możliwe, zasadne i z wielu względów dla każdej ze stron: kucharzy, ich pracodawców oraz samych klientów – po prostu opłacalne.