Dzięki pomysłowi członków Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Działamy Lokalnie” przed przejściami dla pieszych w ścisłym centrum Legionowa pojawiły się na początku lipca białe napisy o treści „Odłóż telefon i żyj”. Pojawiły się, rzecz jasna, nie dla ozdoby.

– Surfowanie w internecie, pisanie esemesów czy korzystanie z komunikatorów w obrębie przejść dla pieszych stwarza zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego jakiś czas temu narodził się w naszej organizacji pomysł, aby zorganizować w naszym mieście akcję pod hasłem „Odłóż telefon i żyj” – mówi Rafał Florczyk, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Działamy Lokalnie”. Jego nowym projektem szybko udało się zainteresować Urząd Miasta Legionowo, po czym wspólnie podjęto decyzję, że pierwsze napisy pojawią wokół ronda w centrum miasta, przy ścieżkach rowerowych na ulicy Sowińskiego. I tak właśnie w środę (6 lipca) się stało. W porozumieniu z ratuszem nanieśli je na chodnik pracownicy firmy współpracującej wcześniej z ratuszem przy modernizacji ciągów pieszo-jezdnych.

Podobne akcje były już organizowane w innych polskich miastach i zostały tam ciepło przyjęte. Jak zresztą większość działań służących poprawieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego i zwiększeniu świadomości pieszych. – Planujemy kontynuowanie tej akcji w centrum miasta, tam gdzie jest mniejsza widoczność na przejściach dla pieszych, aby ich użytkownicy także zwracali uwagę na bezpieczeństwo przekraczania drogi. Chcielibyśmy to zrobić w ramach inicjatywy lokalnej i mamy nadzieję, że uda nam się to jeszcze w tym roku – zapowiada Rafał Florczyk.