fot. arch.

Zanim jeszcze pełną parą wystartował sezon dla wodniaków, w trakcie dopiero co zakończonej, ciepłej i słonecznej majówki mieszkańcy oraz turyści mogli mieć jego namiastkę. Także za sprawą Żeglugi Mazowieckiej, która do nadzalewowych atrakcji dołożyła w tych dniach rejsy pasażerskie statkiem „Albatros” po Narwi i Jeziorze Zegrzyńskim.

Od 1 do 3 maja „Albatros” wypływał z mola w Serocku w 45-minutowe rejsy rekreacyjne po jeziorze, rozpoczynające się o godzinach 11.00, 12.00 i 13.00. Z tej doskonałej okazji do poznania zegrzyńskiego akwenu oraz jego okolic z nieco innej perspektywy skorzystało mnóstwo osób. A to dobry prognostyk na zbliżający się sezon wycieczek pasażerskich. Tak czy inaczej, uruchomienie regularnych weekendowych rejsów Żegluga Mazowiecka zapowiada na pierwszą sobotę czerwca. Ponadto, dla rowerzystów i pasjonatów wypraw pieszych, uruchamiana będzie przeprawa katamaranem na drugi brzeg Narwi, do wsi Cupel lub Arciechów – u ujścia Bugu do Jeziora Zegrzyńskiego.

Z kolei już teraz, od 1 maja, Warszawskie Linie Turystyczne zapraszają na rejsy statkiem „Zefir” do Serocka. Pływa on na trasie: Żerań – Kanał Żerański – Jezioro Zegrzyńskie – Serock i z powrotem. Rejsy odbywają się w soboty i niedziele, a potrwają do 25 września „Zefir” wypływa o godz. 9.00 z przystani przy Kanale Żerańskim (okolice przystanku Cementownia 02), o godz. 12.30 przybija do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs kończy się około godz. 18.00. Godziny te, poza czasem rozpoczęcia wycieczki, mogą ulec zmianie, o czym pasażerowie są informowani podczas rejsu. Jego
trasa prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a w drodze do Serocka statek podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który wysadziły wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. W Serocku wycieczkowicze mają około dwugodzinną przerwę na spacer lub odpoczynek na plaży.