Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono w Legionowie mszą świętą w kościele parafii Matki Bożej Fatimskiej. Tuż po poniedziałkowym (11 kwietnia) nabożeństwie, w którym wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk społecznych, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod znajdującym się na jej terenie Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Jak powszechnie wiadomo, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiono z myślą o upamiętnieniu jednego z najczarniejszych, najbardziej ponurych i najsmutniejszych wydarzeń w historii Polski – zamordowania wiosną 1940 roku przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa ZSRR prawie 22 tysięcy polskich patriotów. – Spotykamy się tutaj, ponieważ chcemy pamiętać. Chcemy pamiętać o ludziach, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, o mieszkańcach miasta Legionowo. O mieszkańcach, którzy byli elitą tego miasta – nosili mundury, służyli ojczyźnie, dbali o jej bezpieczeństwo. I zginęli śmiercią tragiczną. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tu dzisiaj przyszli i chcą oddać im hołd, bo to świadczy o tym, że ich śmierć nie poszła na marne; że będziemy pamiętać jeszcze przez kolejne pokolenia i dawać, również Europie, świadectwo tego, kto jest na wschodzie – powiedział do zebranych pod pomnikiem uczestników uroczystości Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa. Świadectwo, w kontekście obecnych wydarzeń w Ukrainie, szczególnie doniosłe i wciąż aktualne.

Nie miał co do tego wątpliwości również drugi z przemawiających podczas uroczystości oficjeli. – Katyń był wielką, bezprzykładną zbrodnią wymierzoną w Polskę przez sowiecki reżim. Zbrodnią łamiącą wszelkie istniejące wówczas prawa dotyczące konfliktów zbrojnych i traktowania jeńców wojennych. Okrutna prawda o Katyniu została otoczona murem sowieckich kłamstw, ale również milczeniem świata. Jednakże pomimo prób jej fałszowania i ukrywania, zawsze trwała ona w sercach i umysłach Polaków – podkreślił Konrad Michalski, wicestarosta legionowski.

Poniedziałkowe obchody na terenie parafii Matki Bożej Fatimskiej zakończyło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Symboliczny hołd oddali im między innymi przedstawiciele samorządów z miasta i powiatu, pracownicy służb mundurowych, kombatanci, młodzież szkolna, a także działacze lokalnych organizacji pozarządowych.