Ochotnicy i zarząd legionowskiej OSP są sprawni nie tylko w akcjach ratowniczych. Równie dobrze strażacy radzą sobie z pozyskiwaniem środków na zakup nowego sprzętu. Ostatnio, zresztą nie po raz pierwszy, zachęcili do wsparcia warszawski oddział Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dostrzegając szansę na modernizację posiadanego sprzętu, druhowie nie wahali się ani przez moment. – W tym roku po raz kolejny ogłosiliśmy dwa programy: chodziło o doposażenie jednostek OSP i aktywizację młodzieżowych drużyn pożarniczych. Jednostka z Legionowa złożyła swoją aplikację w tych dwóch naborach i uzyskała w nich pozytywną rekomendację komendanta wojewódzkiego PSP, a zatem została zakwalifikowana do finansowania, dzięki czemu mogła zakupić ten znakomity sprzęt – mówi Kamila Mokrzycka, zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Warszawie. A Tomasz Wiśniewski, prezes OSP w Legionowie, potwierdza: – Zarząd naszej jednostki od początku czyni starania, żeby pozyskiwać jak najwięcej fundatorów sprzętu i wymieniać go na coraz nowocześniejszy oraz bezpieczniejszy w pracy.

Oficjalne podpisanie umów oraz przekazanie wartego około 45 tys. zł ekwipunku nastąpiło w siedzibie legionowskiej jednostki. Tym razem trafiło do niej między innymi siedem kolejnych kompletów spełniającego współczesne standardy, lekkiego i wytrzymałego strażackiego umundurowania. Ale to nie wszystko. – Kupiliśmy również pompę do wody zanieczyszczonej oraz drabinę, która będzie miała też zastosowanie jako trójnóg ratowniczy. Dzięki niej będzie można pracować poniżej gruntu i odpowiednio zabezpieczyć ratownika – tłumaczy druh Tomasz Wiśniewski.

Razem z przedstawicielką Funduszu odwiedzili Legionowo reprezentanci Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. A przy okazji też mazowieckiego sejmiku. Uroczystość, choć skromna, miała więc godną oprawę. – Ten sprzęt z pewnością będzie służył bezpieczeństwu, będzie ratował życie osób zagrożonych w zdarzeniach, do których wyjeżdża OSP, ale także pomoże bezpiecznie wykonywać tę jakże ważną misję. Miejmy nadzieję, że dzięki pozyskanemu sprzętowi druhowie ochotnicy zawsze wrócą cali i zdrowi do swojej jednostki po zakończeniu misji – powiedział Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej. – WFOŚiGW bardzo aktywnie, poprzez liczną paletę programów wspiera OSP. Oby ten sprzęt dobrze służył zarówno wam, jak i mieszkańcom Legionowa – życzył Michał Prószyński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Z perspektywy urzędników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspieranie OSP to „oczywista oczywistość”. Wprawdzie z nazwy tej instytucji ów obowiązek bezpośrednio nie wynika, ale już z zadań wykonywanych przez Ochotniczą Straż Pożarną – jak najbardziej. – Wojewódzki Fundusz od wielu lat przeciwdziała nadzwyczajnym zagrożeniom, a straż pożarna to nie tylko ochrona życia, lecz także ochrona środowiska. A to jest nasza działalność statutowa, zatem zawsze dbamy o to, aby co roku wspierać Ochotniczą Straż Pożarną również w tym zakresie – zapewnia Kamila Mokrzycka. I oby tak pozostało. Bo tylko używając nowoczesnego, w pełni sprawnego sprzętu, strażacy mogą skutecznie dbać o bezpieczeństwo: i środowiska, i ludzi.

Poprzedni artykułNauka ze znakiem jakości
Następny artykułTrzy sety, trzy punkty
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.