fot. UMiG Serock

W trzecią sobotę bieżącego miesiąca blisko 90 uczestników stanęło w Serocku na starcie XIV Wrześniowego Pieszego Rajdu Pamięci. A później ruszyło w drogę, która wymagała od nich nie tylko sprawności fizycznej, lecz także – a może nawet przede wszystkim – umysłowej.

Oficjalnego otwarcia na plaży miejskiej w Serocku dokonali współorganizator rajdu Piotr Kijak oraz burmistrz Artur Borkowski. Później poszczególne drużyny, reprezentujące placówki oświatowe z gminy Serock, lecz także złożone z seniorów oraz przedstawicieli służb mundurowych, mogły już ruszyć na trasę. A ponieważ zawodnicy byli przygotowani jak należy, pokonali ją bardzo sprawnie, odpowiadając po drodze na pytania zadawane im w punktach kontrolnych. Członkowie poszczególnych reprezentacji mogli popisać się swoją wiedzą i zdobywać punkty pozwalające wygrać rywalizację w poszczególnych kategoriach. Co ciekawe, walka okazała się tak wyrównana, że niezbędna okazała się dogrywka. Koniec końców w kategorii szkół podstawowych pierwsza była drużyna ZSP w Woli Kiełpińskiej, a dwa kolejne miejsca zajęły teamy z Serocka. Wśród szkół ponadpodstawowych całe podium zajęli uczniowie PZSP w Serocku. Jeśli chodzi o służby mundurowe, pierwszy był zegrzyński oddział Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, a w gronie seniorów najwięcej punktów zdobyła Drużyna Krystyny.
Zakończenie rajdu odbyło się na placu apelowym Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, gdzie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i certyfikat, a najlepsi – upominki oraz puchary. Dekoracji zwycięskich drużyn dokonał komendant CSŁiI płk Robert Kasperczuk. Po dekoracji drużyn najstarsza uczestniczka XIV Wrześniowego Rajdu Pamięci – mieszkanka Zegrza Alicja Łączyńska, wyrecytowała wiersz pt. „Marszałek w niebie”, który po śmierci Józefa Piłsudskiego w 1935 roku ukazał się w „Płomyku”.

Następnie przyszedł czas na skosztowanie tradycyjnej wojskowej grochówki, przygotowanej przez firmę CaterMark, zaś na zakończenie wydarzenia zapalono znicze przy tablicy upamiętniającej miejsce rozstrzelania por. Armii Krajowej Konstantego Radziwiłła.