Na przełomie lipca i sierpnia Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie zaprasza na plenerowy, jedyny w swoim rodzaju Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka „Ach, czego się nie robi dla sztuki”. Będzie to świetna okazja do poznania twórczości tego wybitnego, wszechstronnego reżysera, scenarzysty i operatora filmowego.

W ciągu czterech letnich wieczorów – od 30 lipca do 2 sierpnia, w otoczeniu tak cenionej przez patrona festiwalu natury, „polecą” produkcje z różnych etapów twórczości artysty, który wraz z żoną – aktorką Igą Cembrzyńską, zamieszkał swego czasu w miejscowości Gzowo koło Serocka. Dlatego właśnie pierwszy dzień festiwalu nosi tytuł „Gzowska epopeja”. Wprowadzenie do niej stanowić ma rozmowa dziennikarki filmowej Magdaleny Felis z wieloletnią współpracowniczką reżysera – Ajką Tarasow. Tego wieczoru widzowie obejrzą „Gwiezdny pył” (1982), „Wrzeciono czasu” (1995) oraz „Słoneczny zegar” (1997).

W dorobku Andrzeja Kondratiuka znalazł się także „Klub profesora Tutki” (1966-1968) – serial telewizyjny na podstawie serii opowiadań urodzonego w Zegrzynku dramaturga Jerzego Szaniawskiego. Obejrzenie wszystkich czternastu odcinków w urokliwym sąsiedztwie ruin dworku Szaniawskich wydaje się w tej sytuacji co najmniej kuszące…

Trzeci festiwalowy wieczór upłynie pod znakiem kultowych komedii z czasów PRL-u. Wieczorem w Porcie Pilawa w Nieporęcie widzowie zobaczą słynną, kręconą w tej okolicy „Hydrozagadkę” (1970) oraz „Wniebowziętych” (1973) – z niezapomnianym duetem Himilsbach–Maklakiewicz. Wprowadzeniem do filmów będzie rozmowa Magdaleny Felis z Maciejem Łuczakiem, autorem książki „Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę”.

Ostatniego dnia festiwalu organizatorzy, czyli PIK oraz Powiat Legionowski, zapraszają nad Jezioro Wieliszewskie, na refleksyjny seans z dokumentalnym „Pamiętnikiem Andrzeja Kondratiuka” (2006).

Udział w festiwalowych pokazach jest bezpłatny. W jednym seansie może wziąć udział do 150 osób. Plenerowe pokazy filmowe w ramach festiwalu będą odbywały się zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny odnoszącymi się do kin samochodowych i plenerowych, przy zachowaniu dystansu społecznego.