fot. arch.

Jeszcze kilka lat temu taka ucieczka przed wirusem i przejście do wirtualnego podziemia byłyby mało realne. Teraz jednak, gdy internet trafił już pod strzechy, coraz więcej osób po sześćdziesiątce właśnie tam rekompensuje sobie brak kontaktów z rodziną czy rówieśnikami. Trudno się zatem dziwić, że animatorzy legionowskiego życia senioralnego swoją ofertę przekierowali ostatnio do sieci.

W odróżnieniu od tych używanych przez rybackie kutry, w sieci zarzucone na legionowskich seniorów aż przyjemnie się zaplątać. I to na dłużej. – Zarówno Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, jak i Klub Senior+ nie działają teraz normalnie. Zajęcia są zawieszone, uruchomiliśmy natomiast uniwersytet wirtualny. Zorganizowaliśmy w nim warsztaty komputerowe i kulinarne, zajęcia z języka angielskiego, zaplanowano także prelekcje o naszym regionie, o atrakcjach w Legionowie i powiecie, warsztaty origami oraz pokazy ćwiczeń dla seniorów – wylicza Andrzej Karski z Klubu Senior+ w Legionowie.

Ale to nie wszystko. Ponieważ ludziom na emeryturze zwykle nie brak czasu, pod dostatkiem mają oni też ciekawych pomysłów. Służących nie tylko rozrywce, ale i zdrowiu. – Planujemy także uruchomić teleporady lekarzy, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów. No i całą gamę porad dotyczących choćby prezentacji dobrej książki, imprez kulturalnych, filmów emitowanych w telewizji i internecie, publikowania adresów wirtualnych muzeów oraz wystaw, pod ogólnym hasłem „Zostań w domu i zwiedzaj” – dodaje przedstawiciel LUTW. Wirtualne przechadzki umożliwiły na przykład Państwowe Muzeum Etnograficzne, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz płockie Muzeum Mazowieckie. Aby być na bieżąco, warto śledzić informacje o wydarzeniach kulturalnych skierowanych do osób 60+, podawane między innymi przez urząd wojewody oraz samorząd Mazowsza.

Warunkiem skorzystania z ich oraz legionowskiej oferty jest właściwie skonfigurowany telefon, tablet lub komputer. No i oczywiście dostęp do internetu. – Seniorzy powinni po prostu wejść na stronę naszego uniwersytetu: www.lutw.net, gdzie znajdą prezentowane tam pokazy video zajęć, między innymi z języka angielskiego, oraz różnego rodzaju warsztaty – mówi Andrzej Karski.

Warto wspomnieć, że najnowsza oferta senioralnej uczelni objęła też stworzenie narzędzia, które przyda się także po przejściu epidemii. – Przy naszym uniwersytecie i klubie uruchomiono Telefon Zaufania, czynny w poniedziałki od 10.00 do 12.00 oraz w czwartki od 17.00 do 19.00. Chcąc z niego skorzystać, należy zadzwonić pod numer 500 683 354. Telefon Zaufania to propozycja nie tylko dla seniorów pragnących zwierzyć się komuś ze swych problemów. Ma on również służyć do zgłaszania innych sygnałów, na przykład o potrzebie pomocy w zrobieniu zakupów lub w umówieniu wizyty u lekarza.

Poprzedni artykułPowrót z wielką niewiadomą
Następny artykułStatystyki w ogniu
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.