Od piątku do niedzieli (21-23 czerwca) Poczytalnia gościła uczestników XXII Otwartych Mistrzostw Legionowa w Brydżu Sportowym. W imprezie pod patronatem prezydenta miasta wzięło udział 133 zawodników. Byli wśród nich zarówno amatorzy, jak i gracze z brydżowej ekstraklasy, medaliści mistrzostw Polski czy Europy.

Odkąd funkcjonuje Poczytalnia, brydżyści znaleźli w niej przyjazną, spokojną przystań. Nic dziwnego, że odbył się tam kolejny lokalny czempionat. – Mistrzostwa Legionowa składają się z trzech konkurencji: turnieju indywidualnego i dwóch turniejów na zapis maksowy – z kartami ręcznie tasowanymi przy stole oraz tasowanymi przez komputer. Dzisiejszy turniej zalicza się do cyklu Grand Prix Mazowsza, więc są tu zawodnicy w zasadzie z całego województwa mazowieckiego – mówi Tadeusz Luzak, organizator turnieju.

W ocenie organizatorów i samych zawodników jego poziom należał do wysokich. Czemu też trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, że Polska jest brydżowym potentatem. – Prawie z każdej imprezy przywozimy medale, przodujemy też na świecie w szkoleniu dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że dzięki temu odciągamy młode pokolenie od komputera – podkreśla kapitan Klubu Brydża Sportowego Legionowianin. Przy czym w brydża, i to z powodzeniem, grają ludzie w rozmaitym wieku. Czego dowodem mogą być seniorzy uczący się go na zajęciach Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak twierdzi Tadeusz Luzak, tego rodzaju rywalizacja przy stoliku to zabawa dla każdego i każdego też łatwo może wciągnąć. – Gra jest niezwykle pasjonująca, a wariantów jest tyle samo albo nawet więcej niż w szachach. Jej trudność polega na tym, że najczęściej gra się w parze, więc muszą współgrać dwie osoby, a nie tak jak w szachach – tylko jedna.

Siadając do brydża, jak zresztą do wielu innych gier, warto mieć po swojej stronie szczęście. Według zawodników jego udział w końcowym sukcesie nie przekracza jednak 20 procent. Reszta to oczywiście silne nerwy, predyspozycje i umiejętności. – Szczęście zawsze jest potrzebne. Czasem w biegu ktoś się potknie i drugi zawodnik dzięki temu zwycięża. Tu jest tak samo. Ktoś nie wytrzymuje przy stole nerwowo lub źle rozczyta układ, no i już druga para ma frukty – śmieje się Tadeusz Luzak.

Skoro już mowa o zyskach, chociaż w Polsce odbywa się mnóstwo turniejów, na brydżowe zawodowstwo przejść jest raczej trudno. Co innego na Zachodzie, gdzie zwycięzców często nagradza się całkiem pokaźnymi sumami. Tak czy inaczej, chcąc zasmakować w szlemikach, trzeba najpierw poznać brydżowy elementarz. – Jest książka obiecująca, że brydża można nauczyć się w weekend. Ale z mojego doświadczenia wynika, że trzeba popracować troszeczkę dłużej. U każdego bywa z tym inaczej – mówi legionowski popularyzator brydża.

Kolejne Otwarte Mistrzostwa Legionowa w Brydżu Sportowym potwierdziły jego rosnącą popularność. Również wśród gospodarzy, którzy na tle wielu utytułowanych rywali potwierdzili, że nie dadzą sobie w karty dmuchać.

W turnieju indywidualnym (40 zawodników) zwyciężyli:
1. Lech Sadoś (Altkom Akademia SMART Warszawa)
2. Sylwester Cieślak (Singleton Warszawa)
3, Leszek Świerzyński (niezrzeszony-Legionowo)
W turnieju par na impy (26 par) zwyciężyli:
1. Witold Żygulski (Bridge24.pl 2.)
Lech Sadoś (Altkom Akademia SMART Warszawa)
2. Sławomir Sierocki (Klub Zamek Czbs Ciechanów)
Maciej Kulikowski (BATMIX Warszawa)
3. Joanna Przytycka (ABNEGAT WZBS Warszawa)
Paweł Gałązka (ABNEGAT WZBS Warszawa)
W turnieju par na maksy (tasowane) (22 pary) zwyciężyli:
1. Jacek Koter (GOS Nadarzyn-Bogorya)
Tomasz Paluchowski (K2 Rebid Warszawa)
2. Joanna Derewońko ( KBS Legionowianin)
Tadeusz Luzak ( KBS Legionowianin)
3. Jacek Metter (Hefajstos Otwock)
Andrzej Kondeja (Hefajstos Otwock)
W turnieju par na maksy (GPPMaz.) zwyciężyli:
1. Grzegorz Kula (Altkom Akademia SMART Warszawa)
Lech Sadoś (Altkom Akademia SMART Warszawa)
2-3. Artur Rutkowski (Taka sobie drużyna brydżowa Warszawa)
Tadeusz Laszczak (Singleton Warszawa)
2-3. Wojciech Biegajło (Gambling Ciechanów)
Włodzimierz Ilnicki (Singleton Warszawa)
Zwycięzcy XXII OML wśród Legionowian’19:
1. Sławomir Sierockii (Klub Zamek Czbs Ciechanów)
2. Stefan Jakubowski ( KBS Legionowianin)
3. Tadeusz Luzak ( KBS Legionowianin)
Zwycięzcy XXII OML’19:
1. Lech Sadoś (Altkom Akademia SMART Warszawa)
2. Maciej Kulikowski (BATMIX Warszawa)
3. Sławomir Sierockii (Klub Zamek Czbs Ciechanów)

Poprzedni artykułW związku ze śmiechem
Następny artykułW zalewie możliwości
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.