Po trzynastu latach w Miejskim Ośrodku Kultury znów można zobaczyć prace niekwestionowanego mistrza i prekursora surrealizmu w sztuce – Salvadora Dalego. Jej wernisaż odbył się w piątek 5 kwietnia.

– Wtedy graliśmy tematem wiodącym, czyli ilustracjami do „Boskiej komedii”, dzisiaj gramy zjawiskiem surrealizmu, stąd też będzie trochę surrealistycznych eventów – mówi Zenon Durka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie. Pierwszy z nich to strój, w którym szef legionowskiego MOK-u otwierał wystawę. Wyróżniała się nietypowa czapka i… jeden piłkarski but.

Drugi surrealistyczny happening to część artystyczna, która nawiązywała do jednego z napisanych przez Dalego esejów. – Jak wiemy mistrz miał bardzo szerokie horyzonty działania. Napisał między innymi 32-stronicowy esej „O pierdzeniu”. My tym esejem zagramy kawałeczek i taki evencik zrobimy, podczas którego wystąpi Salwador Dali Sedes Orkiestra i zagra światową prapremierę utworu „Pomyślny wiatr” – mówi Zenon Durka. Za muzykę odpowiadali członkowie Legionowskiej Orkiestry Barokowej, fragmenty eseju czytała Walentyna Janiszewska,… wiatry puszczał legionowski komik, Andrzej Maroszek, a całością dyrygował – szczotką do sedesu zamiast batuty – Zenon Durka.

Co do samej wystawy to składa się na nią 60 grafik z lat 1944 – 1983. Część nich jest sygnowana odręcznym podpisem autora, a część to limitowane linoryty, drzeworyty i akwaforty powstałe z autorskich matryc. – To są ilustracje, między innymi do powieści Cervantesa, Szekspira i Goethego, ale też i cykliczne rzeczy takie jak „Biblia”, czy „Boska komedia” – mówi dyrektor MOK. Ciekawostką są także zaprojektowane i wykonane przez Dalego karty do pokera oraz do tarota i kafelki, które ozdabiały łazienkę samego… generała Franco.

Wystawę można oglądać jeszcze do 26 kwietnia w MOK-u przy ul. Norwida 10. Wizyty indywidualne i grupowe należy uzgadniać telefonicznie pod numerem 22 784 44 99. Wstęp jest bezpłatny.