fot. starostwo powiatowe

Choć brak jeszcze sprawdzonych, fachowych analiz dotyczących skuteczności oczyszczaczy powietrza, moda na instalowanie ich w placówkach oświatowych zatacza coraz szersze kręgi. Na początku stycznia w 34 takie urządzenia samorządowcy ze starostwa wyposażyli Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących w Legionowie.

Zakupione przez powiatowych urzędników oczyszczacze wykorzystują skuteczne w walce z zanieczyszczeniami filtry HEPA i węglowe. Jak deklaruje producent, mają one skutecznie usuwać z atmosfery niebezpieczne dla zdrowia pyły PM 10 oraz PM 2,5. Ku utrapieniu mieszkańców rejonów zagrożonych smogiem, te większe cząsteczki dostają się do płuc, często wywołując choroby układu oddechowego, mniejsze zaś potrafią sporo namieszać w krwioobiegu. Teraz, przynajmniej w szkole, uczniowie „Konopnickiej” powinni mieć z nimi spokój. Za ich komfort samorządowcy zapłacili ponad 33 tys. zł.

Od listopada ubiegłego roku powiat nabył w sumie 66 oczyszczaczy powietrza za blisko 100 tys. zł. Oprócz wspomnianej placówki umieszczono je również w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, Powiatowej Instytucji Kultury, Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie, a także w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych.