Stowarzyszenie Myślących Pozytywnie wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Legionowie kontynuuje realizowany w zeszłym roku projekt teatralny „Monodram. Mały teatr – duża sztuka”. A ponieważ jest jego druga odsłona, to i aktorów… też będzie dwóch. Przedsięwzięcie odbywa pod hasłem „Sztuka rozpisana na dwoje”, a aktorskie duety w legionowskiej Poczytalni będzie można obejrzeć we wrześniu i listopadzie.

Pierwszy spektakl zostanie wystawiony już 16 września o godzinie 19.00. Będzie to „Poczekalnia. Casting” autorstwa Macieja Kowalewskiego, w reżyserii Jakuba Wonsa. Jest to opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy rywalizują ze sobą na polu aktorskim i uczuciowym. W rolach głównych wystąpią: Andrzej Popiel jako Arkadiusz i Sebastian Cybulski jako Waldemar. Jak możemy przeczytać w informacji prasowej: „Z pozoru spotyka się dwóch nieudaczników – Waldemar i Arkadiusz, ale ani jeden, ani drugi nie są przegrani. To utalentowani, ponadprzeciętnie zdolni aktorzy, którym tylko… los rzuca kłody pod nogi. Być może dlatego, że ich ideały nie przystają do wartości, jakim hołduje współczesność. Obaj nie są i nie chcą być celebrytami z tabloidów, znanymi tylko z tego, że są znani. Pamiętają o Wyspiańskim czy Szekspirze, o swoich wielkich rolach u tych autorów, ale pamiętają również… swoje zawodowe porażki oraz walkę o tę samą kobietę, którą obaj przegrali. Jednak wciąż mają szansę na sukces, na cud. Tym cudem ma być tytułowy casting, który ma odmienić ich los na lepsze, ma być wrotami do wielkiej kariery i jeszcze większych pieniędzy i szansą na uwielbienie tłumów. Przecież właśnie ważny producent znowu chce ich obsadzić w wielkiej roli. Problem polega na tym, że rola jest jedna, a ich jest dwóch”. Innymi słowy „Poczekalnia. Casting” to doskonały wręcz splot anegdot, legend, mitów i faktów z życia niejednego aktora.

Drugie przedstawienie będzie można obejrzeć w Poczytalni 10 listopada o godzinie 18.00. Będzie to sztuka autorstwa Krzysztofa Materny pt. „Dobry wieczór państwu”. Autorowi, który wciela się w rolę konferansjera na scenie, jako jego asystentka, będzie towarzyszyła Olga Bołądż. „Autor prezentuje swój stosunek do zalewającej nas głupoty medialnej i estradowej. Opowiada anegdoty z życia estradowego, ironizuje na temat celebrytów i pseudo medialnych gwiazd. Towarzyszy mu w brawurowej roli asystentka, grana przez znakomitą aktorkę Olgę Bołądź, przedstawicielka młodego pokolenia, której świat i wiedza oparta jest na Wikipedii, internecie i celebryckich ściankach. Duet Materna i Bołądź tworzy półtoragodzinną zabawę z publicznością, przestrzegając przed wpływem współczesnej rozrywki na nasze umysły” – info. organizatora.

Bezpłatne zaproszenia na oba spektakle będą do odbioru w godzinach pracy Poczytalni, przy stanowisku wypożyczania książek. Trzeba pamiętać, że ilość miejsc jest ograniczona! Wydarzenia te są sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Sztuka rozpisana na dwoje”.

fot. Przemysław Kujawa