Jak co roku około 20 kwietnia Legionowo, a konkretnie ratusz i Szkoła Podstawowa nr 1, zaczynają rozbrzmiewać harcerską piosenką. A wszystko to w ramach corocznego festiwalu „Wiosenne Czarowanie”. W tym roku odbyła się jego dziewiąta edycja.

Pierwszym festiwalowym akordem było oficjalne przekazanie harcerzom kluczy do legionowskiego ratusza. – Jestem pewny, że klucze są w doskonałych rękach. Przejęły je zuchy, które z wielką energią mi je wyszarpały i teraz będą wiosennie czarować przez cały weekend – powiedział prezydent Roman Smogorzewski. Jako pierwsi ratusz we władanie wzięli właśnie najmłodsi harcerze. – Zuchy zawładnęły ratuszem. Była wielka podróż po świecie, podczas której dzieci poznawały różne kraje. Była majsterka, było śpiewanie i pląsanie. Na koniec mieliśmy koncert grupy B.O.R.Y., podczas którego dzieciaki pokazały jak wielka jest w nich energia – relacjonuje phm. Lidia Kitaj, zastępca komendanta Hufca Legionowo. Drugi dzień, czyli sobota, należał już do bardziej doświadczonych zespołów. – Zrobiliśmy coś niemożliwego, bo byliśmy w dwóch miejscach jednocześnie: w Szkole Podstawowej nr 1 przy Zakopiańskiej i tutaj, w ratuszu. Mieliśmy dzień harcerski i open. Zakończyliśmy go koncertem EKT Gdynia i świeczkowiskiem, z przyznaniem pięknych odznak oraz obietnicą zuchową – dodaje pwd. Magdalena Bączkowska, pełnomocnik komendanta Hufca Legionowo ds. promocji.

Ostatni dzień, jak to zresztą było na każdej edycji festiwalu, rozpoczął się od mszy świętej, po której – też już tradycyjnie – na rondzie obok ratusza odtańczoną harcerską belgijkę. Ostatnim akordem dziewiątej edycji Wiosennego Czarowania było wręczenie nagród najlepszym zespołom, koncert laureatów oraz występ grupy Yeskiesirumem. Trzeba też tu dodać, że w tym roku na festiwalu po raz pierwszy przyznano statuetkę imienia nieżyjącego już druha Michała Jankowskiego, współtwórcy między innymi Studia Tańca i Piosenki „Szachraj”. Po zakończeniu tej edycji imprezy organizatorzy i partnerzy już powoli zabierają się za jej dziesiątą odsłonę. – To będzie edycja szczególna, bo jubileuszowa. Chcielibyśmy więc, żeby miała szczególny rozmach. Na pewno wesprą ją samorządy Legionowa i powiatu legionowskiego – zapewnia wicestarosta Jerzy Zaborowski.

Nie jest tajemnicą, że zarówno prezydent, jak i starosta od lat mocno trzymają kciuki za to, aby harcerzy w Legionowie było coraz więcej i aby coraz aktywniej tu działali. – Z radością stwierdzam, że harcerstwo w Legionowie się odradza. Jest coraz więcej młodych ludzi i instruktorów, którzy tę piękną ideę wcielają w życie. Wyrywają dzieciaki ze szponów internetu, tabletów i komputerów. Na „Wiosenne Czarowanie” przyjeżdżają zespoły z całej Polski i jest to wielkie święto młodości, harcerstwa i porządnych zasad w wychowaniu młodego człowieka – powiedział Roman Smogorzewski. – Często się zastanawiamy nad ideałami i wartościami, które możemy zaproponować młodzieży, a jest na to gotowy pomysł. Harcerstwo to świetna organizacja, która potrafi wychować młodych ludzi i zapewnić im nie tylko mądre spędzenie wolnego czasu, ale również zadbać o ich rozwój. To bardzo często są osoby, które w późniejszym życiu odnajdują się w liderowaniu i przejmowaniu ważnych zadań – dodaje starosta Robert Wróbel. Tak więc do zobaczenia za rok i… czuwaj!

Rafał Michałowski
zdj. powiat legionowski