Ponad 100 zgłoszeń wpłynęło już na skrzynkę mailową w ramach akcji „Zgłoś kopciucha”. Jak zapewniają urzędnicy z EKOpatrolu, wszystkie informacje są dokładnie weryfikowane, a raporty z kontroli publikowane na stronie internetowej ratusza.

Od kilku tygodni legionowscy urzędnicy zachęcają do anonimowego zgłaszania kopcących nieruchomości. Jest to kolejny etap walki miasta ze smogiem. Anonimowe zgłoszenie, wysłane poprzez formularz na stronie internetowej www.legionowo.pl, trafia bezpośrednio na skrzynkę mailową straży miejskiej i EKOpatrolu. – Otrzymujemy zgłoszenia nie tylko z Legionowa, ale także z innych miejscowości: Chotomowa, Łajsk, Jabłonny. Niestety, możemy interweniować tylko na terenie naszego miasta – mówi Adam Nadworski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Legionowie.
Zazwyczaj zgłoszenia dotyczą czarnego, kłębiącego dymu wydobywającego się z kominów. Po przyjeździe na miejsce najczęściej okazuje się, że budynek jest opalany węglem i drewnem.
„Kłębiący i opadający do ziemi dym. Przez tego kopciucha nie da się nawet wyjść na zewnątrz, a o otwarciu okna przez cały dzień można zapomnieć…” – zgłasza mieszkaniec. Ekopatrol przeprowadził kontrolę. Budynek ogrzewany gazem, węglem i drewnem. Na wiosnę właściciel ma zlikwidować piec węglowy.
„Czarny dym, okropny zapach. Palenie śmieci lub opon. Nie wiem za bardzo, co to za zapach, ale cuchnie jak zawsze wieczorem przechodzę tamtędy” – tu także kontrola przebiegła bez uwag. Budynek opalany był węglem i drewnem.
„Dym od ciemno szarego do czarnego, duszący, często śmierdzi, a z obserwacji wynika, że palą odpadami z budowy, paletami składowanymi na podwórku oraz złej jakości węglem i mokrym drzewem” – kontrola EKOpatrolu bez uwag. Budynek opalany węglem i drewnem.
I tak w większości przypadków. Na przeszło 100 zgłoszeń, tylko w jednym przypadku – na ul. Bałtyckiej, ujawniono spalanie odpadów. Właściciel nieruchomości odmówił przyjęcia mandatu, dlatego wystawiony został wniosek do sądu.
W przypadkach opalania węglem i drewnem, EKOpatrol informuje o możliwości wymiany pieca, przypomina też o tym, jak istotna jest wilgotność drewna i nie ma możliwości innej interwencji. – Nie ma norm na paliwa stałe, nawet jeśli mieszkańcy palą słabej jakości węglem, nie mamy możliwości zakazania im tego. Możemy tylko uświadamiać problem i zachęcać do zmiany źródła ogrzewania. Dzięki zgłoszeniom mieszkańców w pierwszej kolejności informujemy o możliwości wymiany pieców węglowych tych, którzy są postrzegani jako najbardziej uciążliwi dla otoczenia. Ale i tak odwiedzimy każdy dom w Legionowie – mówi Marcin Galoch z EKOpatrolu.
Zatruwające życie i powietrze nieruchomości można zgłaszać na stronie https://legionowo.pl/pl/nie-truj-daj-oddychac-/zglos-kopciucha.

AnKa