Na początku lutego legionowski starosta wydał pozwolenie na budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie. Strażnica stanie na działce u zbiegu ulicy Jagiellońskiej, Nowobarskiej i Krakowskiej. Władze komendy liczą, że późną wiosną uda się wyłonić wykonawcę, a do końca 2019 roku strażnica będzie gotowa.

W spotkaniu z przedstawicielami mediów, udział wziął komendant powiatowy wraz z zastępcą oraz dowódcami Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Podczas spotkania omówiono poszczególne etapy inwestycji na która od dawna czekali strażacy, którzy obecnie gnieżdżą się w budynku przy ulicy Mickiewicza. Budynek jest własnością miasta i prawdopodobnie po wyprowadzce zawodowych strażaków, budynek powróci do druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na pozyskanej działce już rozpoczęły się prace geodezyjne. Ornitolodzy nie znaleźli żadnych ptaków, które osiedlając się mogłyby wstrzymać budowę. Komendant Mieczysław Klimczak liczy, że już wiosną ruszą pierwsze prace budowlane.

Nowy budynek składać się będzie z dwóch kondygnacji oraz garażu dla pojazdów pożarniczych wraz z warsztatem i myjnią. Na parterze budynku biurowego znajdować się będzie Powiatowe Stanowisko Kierowania oraz pomieszczenia Jednostki Ratowniczo Gaśniczej. Strażacy pełniący służbę będą mogli skorzystać z siłowni, stołówki czy pomieszczenia oczekiwania na zgłoszenie. W nocy w pomieszczeniach socjalnych, jeśli nie będzie żadnej akcji, to będą mogli czuwać w komfortowych warunkach. Na parterze znajdzie się również duża sala szkoleniowa mogąca pomieścić około 80 osób.

Na pierwszym piętrze znajdą się pomieszczenia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Oprócz pokoi komendantów ulokowane na piętrze zostaną również wszystkie wydziały oraz duża sala odpraw. Nie zabraknie miejsca na sale edukacyjne wchodzące w skład projektu Iskierka.

Wiosną po wyłonieniu wykonawcy powinny ruszyć prace budowlane. Do nowej siedziby strażacy wprowadzą się pod koniec 2019 roku.

Marek Karpowicz