Już jutro dzień Wszystkich Świętych, Tłumy osób wybierze się na groby swoich bliskich. Jest to okres, w którym wszyscy powinni zachować szczególną ostrożność, nie tylko na drogach. Od 27 października do 2 listopada trwać będzie policyjna akcja „Znicz 2017”. Jakie rady mają dla nas policjanci?

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia (w środę). Niewątpliwie pozwoli to na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na 9 dni, w tym dwa weekendy. Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien jednak uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.
– Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił – przestrzega rzeczniczka KPP w Legionowie podkom. Emilia Kuligowska.
Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto trzymać pieniądze w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.
Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. – Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte – dodaje podkom. Kuligowska.
Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.
Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej kieszeni.
Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. W ramach tegorocznej 7-dniowej akcji „Znicz 2017”, funkcjonariusze różnych służb będą kontrolować miejsca zagrożone kradzieżami kieszonkowymi, czy włamaniami do samochodów, a także nadzorować ruch na drogach. Warto jednak pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.
Oprac. red.