Komendant Powiatowy Policji w Legionowie razem ze Starostą Legionowskim zainicjowali kampanię skierowaną do osób, które mogą stać się ofiarami oszustów, działających metodą m.in. na ” wnuczka” czy „policjanta”. Już niebawem na terenie powiatu legionowskiego zostanie rozprowadzonych 10 tysięcy ulotek, informujących o tym, jak ustrzec się przed tego typu oszustwami. Niestety we wtorek (29 sierpnia) 68-letnia legionowianka dała się nabrać przestępcom…

Jak informuje rzeczniczka KPP w Legionowie kampania jest wyjściem naprzeciw niestety coraz częstszym oszustwom, których ofiarami padają zazwyczaj osoby starsze. Często nie mają one internetu lub nie potrafią korzystać z komputera. Trzeba więc dotrzeć do nich bardziej tradycyjnymi sposobami. – Na potrzeby kampanii informacyjnej została opracowana kolorowa ulotka, opisująca sposób działania przestępców i powielona w 10.000 sztuk egzemplarzy. Wszystko po to, aby informacja dotarła do jak najszerszej rzeszy odbiorców. Ulotki mieszkańcom powiatu przekazywać będą dzielnicowi podczas obchodu rejonów służbowych. Plakaty o tej samej treści zostaną rozkolportowane w urzędach, instytucjach i spółdzielniach mieszkaniowych – informuje podkom. Kuligowska. Ponadto Komendant Powiatowy Policji w Legionowie mł. insp. Krzysztof Smela zwrócił się pismem do dyrektorów i pracowników banków o wsparcie w walce i przeciwdziałaniu tego typu przestępstwom.
Niestety pomimo nagłaśniania przypadków oszustw w mediach, policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia od kolejnych pokrzywdzonych. Ostatnio do takiego przestępstwa doszło w Legionowie – W ubiegły wtorek około godziny 13.00 68-letnia legionowianka otrzymała telefon na numer stacjonarny od nieznanego mężczyzny, który przedstawił się jako kurier. Rozmówca twierdził, że ma dla kobiety przesyłkę. Kiedy ta powiedziała mu, że nie zamawiała żadnej paczki rzekomy kurier odpowiedział, że przesyłka jest już opłacana i dzwoni tylko żeby sprawdzić czy ktoś jest w domu – relacjonuje rzeczniczka legionowskiej policji. Po około 10 minutach na ten sam telefon zadzwonił kolejny mężczyzna i przedstawił się jako policjant. Fałszywy policjant oświadczył, że prowadzi akcję przeciwko szajce kurierów, która ma układy w legionowskich bankach. Mężczyzna kazał kobiecie pobrać z banku kwotę 3700 zł. – 68-latka z placówki bankowej wypłaciła żądaną kwotę. Fałszywy policjant cały czas kierował kobietę rozmawiając z nią przez telefon komórkowy i polecił jej, aby pieniądze wrzuciła do kosza na śmieci w okolicy dworca PKP w Legionowie. Oszust zapewnił kobietę, że po zakończonej „akcji” do jej domu przyjdzie policjant i prokuratur, aby spisać protokół. Kiedy nikt się u niej nie pojawił kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i zadzwoniła na numer alarmowy – podsumowuje podkom. Kuligowska.

KG

fot.: KPP Legionowo