Twoja szafa pęka w szwach, a w piwnicy od lat zalegają stare ubrania? W tym samym czasie niektórzy z nas marzą o ciepłej kurtce, ale na taki luksus nie mogą sobie pozwolić. Jolanta Słodzińska, doskonale świadoma tego problemu właścicielka sklepu Babski Świat w Legionowie, postanowiła zorganizować niesamowitą akcję pod nazwą „Wymiana Ciepła”.

Przechodzę obok Babskiego Świata przy ul. Piłsudskiego w Legionowie. Przed wejściem stoi wieszak, a na nim wiszą kurtki i swetry w przeróżnych kolorach. Pierwsza myśl? Kolejna posezonowa wyprzedaż, nic specjalnego. Po chwili jednak widzę, że z wieszaka znikają ubrania i nikt za nie nie płaci. W końcu w oczy rzuca mi się kartka, a na niej hasło – Wymiana Ciepła. Wchodzę więc do sklepu i pytam. – Od dawna myślałyśmy o tym, jak ubraniom nadać drugie życie. Znalazłyśmy w internecie taki projekt, akcje odbywały się w Warszawie. Pomyślałyśmy, dlaczego by nie zrobić tego u nas? I zaskoczyło. Nie spodziewałyśmy się, że będzie tak dużo chętnych. Ludzie chętnie przynoszą swoje niepotrzebne ubrania i bardzo dużo osób potrzebujących zabiera rzeczy z wieszaka – tłumaczy Jolanta Słodzińska.

Jak mówi pani Jolanta, wieszak z ubraniami stoi przed sklepem nie tylko w dzień, ale także w nocy. Dzięki temu wszystkie potrzebujące osoby, które z różnych powodów wstydzą się skorzystać z tej akcji, mogą to zrobić o każdej porze. Także wtedy, gdy większość mieszkańców śpi i na ulicach jest pusto. – Zachęcamy do udziału w akcji ludzi, którzy chcą pomóc, bo nie ma co liczyć na to, że np. schudniemy i jeszcze kiedyś założymy ubrania, które na co dzień zalegają w naszych piwnicach czy na strychach – apeluje właścicielka Babskiego Świata. Ubrania można przynosić bezpośrednio do sklepu przy ul. Piłsudskiego 6.

Katarzyna Gębal