Zaczęli z wysokiego CIS

Powiało optymizmem z odczytanego podczas sesji rady powiatu sprawozdania traktującego o działalności Centrum Integracji Społecznej. W ubiegłym roku ta raczkująca jeszcze instytucja pomogła kilkudziesięciu ludziom, których bezrobocie wyrzuciło na społeczny margines.

Przez pierwszą połowę ubiegłego roku CIS realizowało finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projekt pod nazwą „Legionowskie Centrum Integracji Społecznej”. Wykorzystano ten czas właściwie. W ramach zajęć na czterech warsztatach zawodowych Centrum nieodpłatnie realizowało w całym powiecie szereg prac na rzecz lokalnych instytucji użyteczności publicznej, m.in odremontowało bibliotekę przy szkole specjalnej w Legionowie. W ciągu całego 2015 roku przez CIS przewinęło się 69 osób. Inna sprawa, że spora ich część zrezygnowała z uczestnictwa, nie chcąc zmieniać swych nawyków i dostosować się do obowiązujących reguł. Ci, którzy wytrwali, postawili na właściwego konia. – 35 osób zakończyło udział w CIS zgodnie ze ścieżką reintegracji, a zatrudnienie znalazło 12 z nich. Czyli wskaźnik efektywności zatrudnieniowej za 2015 rok wynosi ponad 35 proc. – mówi Dorota Wróbel – Górecka, dyr. CIS w Legionowie.

Starosta, pod którego egidą CIS działa, taki rezultat uznał za duże osiągnięcie. – Centrum Integracji Społecznej to nasz najważniejszy projekt społeczny, który w ostatnich latach realizowany jest przez powiat. Jego istnienie, jego sukces napawa nas optymizmem i pokazuje, że to najtrudniejsze środowisko – osób, które są długotrwale bezrobotne – można wspomóc i skutecznie przywrócić rynkowi pracy – uważa Robert Wróbel.