Ostatniego dnia marca zorganizowano w Legionowie targowisko z edukacją w roli głównej. Gospodarzem XV Powiatowej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2. Przyszłych absolwentów gimnazjów kusiło siedem lokalnych placówek oświatowych.

Kusili też jak zwykle oficjele. – Stoicie przed pierwszym, bardzo poważnym wyborem życiowym i chciałem was zachęcić do tego, żebyście dzisiejszą okazję wykorzystali jak najlepiej – powitał uczniów Jerzy Zaborowski, członek zarządu powiatu. Chcąc im to ułatwić, organizatorzy skorzystali z analizy prowadzonych w powiecie badań. Wynika z nich, że o wyborze szkoły często decyduje opinia kolegów.

– Dlatego obecna edycja powiatowej giełdy szkół, podobnie jak w ostatnich latach, polega głównie na tym, że to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prezentują własne placówki, po to, żeby zachęcić rówieśników w języku dla nich dostępnym i przekazać im te informacje, które są dla nich ważne, o tym, co rzeczywiście dzieje się w szkołach na terenie powiatu – mówi Jan Grabiec. A dzieje się, jak zapewnia starosta, dużo i dobrze. O czym zresztą śpiewem, tańcem, smacznym jadłem i dobrym słowem ich uczniowie usiłowali przekonywać. – Nasze szkoły oferują wiele atrakcyjnych kierunków kształcenia, ale też starają się indywidualnie podchodzić do młodzieży, proponując rozszerzanie programów nauczania o to, co dzisiaj ją interesuje. Myślę, że każdy może w nich znaleźć coś dla siebie.

Sporym zainteresowaniem cieszy się np. oferta ogólniaka w Komornicy. Zwłaszcza, że uczniowie klas policyjnych, wojskowych i służb specjalnych należą do wyróżniających się w skali kraju. A to przekłada się później na finansowe konkrety. – Moi absolwenci mają proponowaną pracę za 2,5 tysiąca złotych „do ręki”, ze wszystkimi ubezpieczeniami. Współpracujemy z agendą MSWiA i mamy konkretne propozycje dla kończących szkołę maturzystów – zapewnia Mirosław Sieradzki, dyr. Zespołu Szkół w Wieliszewie. Skoro już mowa o pieniądzach, uczniowie, którzy skorzystają z nowej propozycji dawnego TGW, będą mieli szansę na iście królewskie apanaże. Jeśli oczywiście czegoś nie… skopią. – W tym roku rozpoczynamy współpracę z Klubem Sportowym Legionovia. Chcemy otworzyć klasę sportową piłki nożnej, działałającą pod jego egidą. W najbliższych tygodniach rozpocznie się wymiana nawierzchni na boisku szkolnym, które będzie przystosowane specjalnie pod tą klasę – zapowiada dyrektor. Pod względem lingwistycznym klasą dla siebie chce być natomiast w powiecie legionowska „Konopnicka”. Po udanym debiucie gimnazjalnego oddziału z rozszerzonym językiem angielskim, postanowiono tam wejść o szczebel wyżej. – Przedmioty ogólne, takie jak matematyka, chemia, może również WOS i historia powszechna, będą nauczane w języku angielskim. Naszą ambicją jest zakończenie tego etapu edukacji stosownym certyfikatem – mówi wicedyrektorka Anna Skłodowska – Wiśniewska.

Na wymagającym rynku pracy sama znajomość języka obcego rzecz jasna nie wystarczy. Dlatego uczniom doradzali m.in. specjaliści z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Zwłaszcza ci drudzy wiedzą, jakie wykształcenie pozwoli w przyszłości być na topie. – Najlepiej inwestować w zawody i nauki ścisłe; zawody związane z branżą finansową i teleinformatyczną, a także profesje medyczne, fizjoterapię i tym podobne – wymienia Adriana Ptaszyńska, doradca zawodowy z PUP w Legionowie. Powiatowe szkoły na wspomniane trendy starają się w miarę szybko reagować. Być może dlatego jak dotąd nieźle znoszą demograficzne perturbacje. – Mimo zmniejszającej się liczby uczniów w danym roczniku, nasze szkoły rekrutują co roku kandydatów na wszystkich kierunkach. Co ważne, także w kształceniu zawodowym, również na poziomie technikum – podkreśla starosta Grabiec. Ma to swoje odbicie w statystykach urzędu pracy. – Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w naszym powiecie pokazuje, że z roku na rok spada liczba rejestrowanych absolwentów lokalnych szkół – mówi Adriana Ptaszyńska. I oby tak pozostało. Warto jedynie pamiętać, że sam wybór szkoły to dopiero początek. Później trzeba jeszcze z dobrym wynikiem ją ukończyć.