Powiatowe Centrum Integracji Społecznej ruszyło, jak to się mówi, z kopyta. Choć „galopuje” dopiero od kilku miesięcy, pokonało już całkiem spory dystans. Instytucja mająca pomagać ludziom, których zrzucił z siodła rynek pracy, czyni to rozmaicie.

Przede wszystkim chodzi o zaoferowanie ludziom możliwości zdobycia pożądanych przez pracodawców kwalifikacji. Ale tak, żeby kursanci mieli w rękach nie tylko „papierek”, lecz także konkretny fach. Pierwsze efekty są obiecujące. – Warsztat remontowo – budowlany wyremontował i zaadaptował pomieszczenia biurowe Centrum oraz warsztat usług opiekuńczych, znajdujący się w dawnym ratuszu przy ul Piłsudskiego 3. Obecnie jego uczestnicy przenieśli się do Wieliszewa, by tam przygotować pomieszczenia na potrzeby swojego warsztatu – mówi Dorota Wróbel – Górecka, kierownik PCIS.

Cenne jest to, że 40 podopiecznych Centrum, szkoląc się, pracuje zarazem na rzecz lokalnej społeczności. Efekty widać miejscami gołym okiem. – Warsztat usług gospodarczo – porządkowych, stacjonujący na co dzień w Serocku, przez dwa miesiące wykonywał na terenie miasta oraz gminy prace porządkowe przy drogach gminnych i powiatowych – dodaje szefowa PCIS. Z kolei panie z warsztatów gastronomicznego i usług opiekuńczych zadbały o kulinarną stronę lokalnych spotkań wigilijnych.

Niezależnie do tych działań beneficjenci projektu są wzmacniani także pod względem psychologicznym. Droga do tego wiedzie głównie przez kursy komputerowe, przedsiębiorczości oraz imprezy integracyjne. Wiedzie, co najistotniejsze, do celu. – Podopieczni warsztatów, którzy na początku mieli pewne obawy związane ze swoim uczestnictwem i pracą na naszych zajęciach, przekonują się do tego, że nasza inicjatywa i to, co robimy, rzeczywiście ma sens i może dla nich zaowocować w ten sposób, że odnajdą się na rynku pracy – podkreśla Dorota Wróbel – Górecka.

Powiatowe Centrum Integracji Społecznej to efekt partnerstwa powiatu, OPS-u, urzędu pracy i Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”. To ostatnie uzyskało na ten cel fundusze zewnętrzne. Realizacja projektu potrwa do 30 czerwca bieżącego roku. Po tym okresie Centrum będzie finansowane z budżetu powiatu.