Aż 271 najzdolniejszych uczniów ze szkół prowadzonych przez gminę Legionowo otrzymało w czwartek stypendia ufundowane przez prezydenta miasta. Wręczono je już po raz dziesiąty, a uroczystość po raz drugi zorganizowano w hali sportowej Zespołu Szkół nr1.

– Żyjemy w zmaterializowanych czasach. Myślę, że te stypendia to taki symbol tego, że nauka przynosi zyski, także te namacalne. Ci młodzi ludzie często nie myślą o przyszłości. O tym, że jak będą się dobrze uczyć, to za 15 lat zdobędą dobrą pracę. To jest dla nich póki co abstrakcja – mówił prezydent Roman Smogorzewski. Choć oczywiście nie dla wszystkich. Ci najzdolniejsi ze zdolnych, zdają się mieć tego świadomość i są  głęboko  przekonani, że warto się uczyć. – Chociażby po to, żeby później móc coś osiągnąć, zdobyć jakiś zawód, mieć dobrą pracę, być bogatym i inteligentnym. To owocuje, ale nie od razu – mówi Piotr Chodkowski z II LO im Jana III Sobieskiego w Legionowie. – Dobre wyniki przekładają się na lepsza szkołę. Oceny z podstawówki się przekładają na gimnazjum, z gimnazjum na liceum, a z liceum na studia. Wyniki ze szkoły podstawowej decydują więc tak naprawdę o tym, czy będziemy mieli w przyszłości lepszą pracę – mówi Zuzanna Gładyszewska z Gimnazjum Dwujęzycznego w Legionowie. – Jeśli na przykład po gimnazjum chcemy się dostać do dobrego liceum, to wyniki z tej szkoły oraz różne konkursy, bardzo w tym pomagają. Dalego warto się uczyć. Dostać się do dobrego gimnazjum i odkryć to co chcemy w życiu robić – dodaje jej koleżanka ze szkoły, Natalia Raczyńska.

Stypendia są przyznawane za wysoką średnią ocen, za bardzo dobre wyniki ze sprawdzianu szóstoklasisty, egzaminu gimnazjalnego i matury, za udział w konkursach przedmiotowych przynajmniej na stopniu wojewódzkim oraz za osiągnięcia w sporcie amatorskim. W tym roku pula nagród zamknęła się w kwocie prawie 114 tysięcy złotych. Stypendium pierwszego stopnia wyniosło tysiąc złotych, drugiego około 550, a trzeciego 350 złotych. To najwyższe powędrowało do trójki młodych legionowian: ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 i dwóch uczennic Gimnazjum nr 4. Stypendia drugiego stopnia otrzymało natomiast 40 uczniów legionowskich szkół. Pozostali znaleźli się na trzecim stypendialnym stopniu. W trakcie gali wręczono też nagrody rzeczowe za osiągnięcie maksymalnego wyniku na sprawdzianie szóstoklasisty, egzaminie gimnazjalnym oraz na maturze.

Jak co roku stypendialnej gali towarzyszyły występy legionowskich młodych talentów. Talenty śpiewały, grały, tańczyły a przede wszystkim udowadniały jak zdolną mamy w mieście młodzież.