Na co dzień legionowski fiskus trzyma obywateli raczej krótko. Ale od czasu do czasu pozwala tym najmłodszym coś u siebie zmalować. I jeszcze, tak jak w ostatnią, otwartą dla podatników sobotę, chętnie za to nagradza. Inna sprawa, że w rywalizacji na pędzle i kredki urzędnicy skarbówki widzą sposób na edukowanie swych przyszłych klientów.

– Celem tegorocznego konkursu plastycznego było przede wszystkim podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w kwestii korzyści, jakie płyną ze składania zeznań drogą elektroniczną oraz z żądania paragonu przy dokonywaniu jakichkolwiek zakupów – mówi Elżbieta Duszyc, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Legionowie. Mogłoby się wydawać, że dla dzieci z powiatowych podstawówek to zagadnienia na razie dość obce. Nic bardziej mylnego.

Z postawionego im zadania – opatrzonego hasłami „Czas i las oszczędzamy, gdy PIT elektronicznie wysyłamy” i „Nie bądź jeleń, weź paragon” – wywiązały się znakomicie. Po długiej naradzie komisja konkursowa przyznała trzy główne nagrody oraz tyle samo  wyróżnień. Najwyżej oceniono pomysł Sebastiana Pyrzanowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie. – Złożone prace świadczą o tym, że uczestnicy świetnie zrozumieli temat, wskazując na to, że wysyłając zeznania przez internet oszczędzamy głównie swój czas i środowisko. Natomiast żądając od sprzedawcy paragonu, mamy możliwość złożenia reklamacji, zwiększamy dochody do budżetu państwa i ograniczamy szarą strefę – dodaje urzędniczka.

W sobotę przychylność skarbówki zaskarbiała też sobie młodzież nieco starsza, z liceum im. M. Konopnickiej oraz zespołu szkół na Targowej. Po zapoznaniu się z pracą poszczególnych referatów i odwiedzeniu komornika ponad pół setki uczniów przystąpiło do rozwiązywania fachowego testu. Zrobili to szybko, sprawnie i bez zadawania zbędnych… PIT-ań.

Chociaż do podatkowej dojrzałości najmłodszych konkursowiczów jeszcze daleko, sens fiskalnego uświadamiania pokazują już statystyki. Coraz więcej powiatowych podatników swoje zeznania wysyła przez internet. W tym roku postąpiła tak dotychczas już połowa z nich. Maleje też liczba osób, które złożenie deklaracji zostawiają na ostatnią chwilę. I to w urzędach skarbowych zaczyna być powoli widać.