Coraz chętniej jeździmy na rowerach. A te które kupujemy są coraz nowocześniejsze i… coraz droższe. Nie dziwi więc to, że właścicielom jednośladów tak bardzo zależy na tym, aby uchronić je przed kradzieżą. Widać to było chociażby po tym jak dużym zainteresowaniem cieszyła się sobotnia akcja znakowania rowerów.

Zorganizowali ją wspólnie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.– Znakowanie rowerów polega na nanoszeniu na nie cech identyfikacyjnych. W przypadku odnalezienia takiego jednośladu, umożliwi nam to ustalenie jego właściciela. Jednocześnie sprzyja to ograniczeniu kradzieży rowerów i handlu kradzionymi częściami – mówi mł. asp. Dorota Sitarska z KPP w Legionowie. Cechy identyfikacyjne złożone z ciągów liter i cyfr są grawerowane w trzech miejscach: na ramie, widelcu oraz przy przekładni. Na rower jest także przyklejana naklejka, informująca o tym, że jednoślad został oznakowany. Rejestracja pojazdu na tym się nie kończy. – Oznakowany rower zostaje wpisany do policyjnego rejestru. Tam będzie jego numer fabryczny, numer który dzisiaj zostanie naniesiony oraz dane jego właściciela – dodaje mł. asp. Sitarska.

Podczas sobotniej akcji oznakowano 56 rowerów. Około 20 osób trzeba było niestety odesłać z kwitkiem, bo nie posiadały – wymaganego podczas rejestracji – dowodu zakupu jednośladu. Stały punkt znakowania rowerów mieści się w siedzibie Wydziału Ruchu Drogowego KSP w Warszawie przy ul. Waliców 15. Można tam pojechać po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu 22 603 79 10. Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 14.00.