Po wielu miesiącach przygotowań, podczas których Muzeum Historyczne w Legionowie było zamknięte dla zwiedzających, w niedzielę parter wilii Bratki został ponownie otwarty. Za sprawą nowej stałej ekspozycji zatytułowanej „W Krainach lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach” legionowska placówka wkroczyła w zupełnie nową erę muzealnictwa.

– To, że wystawa ma charakter nowoczesny i interaktywny to są już wymogi współczesnego muzealnictwa. Muzeum tradycyjne „w kapciach”, odchodzi już do lamusa. Muzealnicy muszą więc sprostać technologiom informatycznym i wyzwaniom współczesności, żeby te wartościowe treści historyczne przekazywać w sposób atrakcyjny dla młodzieży – mówi dr Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.Stąd też obecność igloo, które po rozłożeniu staje się wygodnym miejscem do siedzenia, multimedialnej prezentacji zdjęć z Wyspy Niedźwiedziej oraz przygotowanego specjalnie na zamówienie legionowskiego muzeum, krótkiego filmu animowanego nakręconego na podstawie opowiadania Centkiewiczów „Zaczarowana zagroda”.

Atrakcje dla najmłodszych, nastrojowe oświetlenie oraz nowoczesna aranżacja wnętrz, są jednak tylko tłem dla wyjątkowych i unikatowych eksponatów. Zostały one przekazane muzeum przez Temenużkę Wdowczyk, spadkobierczynię twórczości literackiej Centkiewiczów. – Mamy między innymi pierwsze umowy na wydanie książek podpisywane przez Czesława Centkiewicza z wydawnictwem Rój. Będziemy mogli również obejrzeć dokumenty prywatne, takie jak jedno z pierwszych praw jazdy wydanych w drugiej Rzeczpospolitej, które pochodzi z 1922 roku, jak dokumenty, które potwierdzają fakt, że Czesław Centkiewicz jako nastoletni ochotnik uczestniczył w wojnie 1920 roku. I wiele, wiele innych ciekawych eksponatów – mówi Wawrzyniec Orliński, kurator wystawy. Zobaczyć można też prywatne zdjęcia, listy, obcojęzyczne wydania ich książek, kolekcję fajek oraz tytoń, który Czesław Centkiewicz zabierał na polarne wyprawy. – Wystawa składa się tak naprawdę z dwóch sala poświęconych Czesławowi i Alinie Centkiewiczom. Pierwsza opowiada o doświadczeniach z zakresu pisarstwa i twórczości pary oraz ich życia prywatnego. Natomiast druga, jest poświęcona wyprawom, przede wszystkim Czesława, ale także Aliny Centkiewiczowej, która była pierwszą kobieta, która stanęła na zimnym kontynencie – mówi dr Aleksandra Jakóbczyk – Gola, kurator wystawy.

Mimo, że wystawa mieści się w willi Bratki, to uroczystość jej otwarcia została zorganizowana w nowym pawilonie muzealnym. Chętnych do obejrzenia krainy lodu i książek było tak wielu, że sala konferencyjna mieszcząca się w nowym pawilonie pękała w szwach, a zwiedzanie wystawy odbywało się … w kilku grupach.

W tygodniu kraina lodu i książek jest dostępna w godzinach pracy muzeum. Do jej obejrzenia organizatorzy zachęcają przede wszystkim legionowską młodzież. – Prowadzimy lekcje muzealne. Zachęcamy więc szkoły do zapisywania się na nie. Mamy nadzieję, że ich program będzie na tyle atrakcyjny, że dzieci i młodzież będą chciały do nas wracać – dodaje dr Aleksandra Jakóbczyk – Gola.