Nie da się ukryć, że przepisy stają się obecnie tak skomplikowane, że zwykły obywatel w ich gąszczu się po prostu gubi. Na rynku nie brak też firm, które wykorzystując niewiedzę swoich klientów, nakłaniają ich do podpisywania umów, zaciągania kredytów lub brania pożyczek na często bardzo niekorzystnych dla nich warunkach.

Osobom, które popadły w kłopoty wynikające z nieznajomości przepisów, od niedawna pomaga Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”. Wraz z warszawskim Biurem Porad Obywatelskich zorganizowało ono dla mieszkańców Legionowa bezpłatne porady prawne.

– Staraliśmy się już praktycznie od dwóch lat o pozyskanie środków na wsparcie tej inicjatywy. Niestety nie udało się ich zdobyć z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, dlatego poszukaliśmy innej instytucji. Trafiliśmy na Biuro Porad Obywatelskich Centrum Informacji Społecznej, które ma doświadczenie w tego typu sprawach i razem zaczęliśmy działać – mówi dr Roman Biskupski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”. Punkt porad ruszył 16 sierpnia.

Ekspercie doradzają w sprawach między innymi: mieszkaniowych, spadkowych, rodzinnych, prawa pracy, zadłużeń, z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, świadczeń finansowych z pomocy społecznej lub ZUS-u oraz postępowania w urzędach. Punkt Porad Obywatelskich działa w starym budynku Urzędu Miasta, a doradcy przyjmują w każdy czwartek w godzinach od 16 do 18. Aby zostać przyjętym należy najpierw umówić się telefonicznie lub też osobiście w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym. – Nasza rola polega na tym, żeby wyjaśnić te przepisy, czasami też pokazać coś na wzór jak to jest konieczne. My głównie wyjaśniamy i na przekazujemy informacji – mówi Beata Łukasiewicz z Biura Porad Obywatelskich. Spraw za swoich klientów biuro już niestety nie załatwia. Jednak dla osób zagubionych w gąszczu przepisów i bezradnych wobec prawa, nawet rzetelna informacja jest bezcenna. – do nas do centrali w Warszawie przychodzi siedem i pół tysiąca klientów rocznie. To jest bardzo dużo i świadczy o ogromnych potrzebach – dodaje Beata Łukasiewicz.

Legionowski Punkt Porad Obywatelskich działa dopiero trzy tygodnie. Po tak krótkim czasie widać już jednak, że był on w mieście potrzebny. W każdy czwartek po poradę przychodzi tam nawet do kilkunastu osób. – Jak dostajemy pismo z Urzędu Skarbowego lub sądu to często są one napisane takim językiem, że bez znajomości prawa ciężko w ogóle zrozumieć o co chodzi. Takie porady są więc bardzo potrzebne, bo prawnik wyjaśni sprawę i pokieruje co dalej robić – mówi Sylwester, mieszkaniec legionowa.

W związku z tak dużym zainteresowaniem bezpłatnymi poradami, Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym już zastanawia się jak rozszerzyć ich formułę.  – Jeżeli są urzędnicy, prawnicy, samorządowcy lub inni fachowcy na emeryturze i mają wolny czas, to ja bym bardzo prosił, żeby się zgłaszali do nas. Wyślemy ich na szkolenie i również oni będą tymi, którzy mogą pomóc innym – apeluje Roman Biskupski. Więcej informacji na temat Punktu Porad Obywatelskich można uzyskać w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” przy ul. Piłsudskiego 3 w Legionowie lub pod numerem telefonu 22 774 50 80.