Nauczyciele z legionowskich przedszkoli wiedzą, że nie warto chodzić z nosem na kwintę i od najmłodszych lat tego samego uczą swoich wychowanków. Dlatego też przedstawicielki dwóch miejskich placówek chętnie skorzystały z zaproszenia i pojechały na XX Kongres Optymistycznych Przedszkoli, który pod koniec października odbył się w Janowie Podlaskim. Przywożąc stamtąd nie tylko wiedzę, lecz także… nagrodę dla prezydenta.

W kontekście rujnowanego od kilku lat prestiżu tamtejszej, słynnej na cały świat stadniny koni arabskich Janów Podlaski za dobrze się ostatnio nie kojarzy. Organizatorzy trzydniowego Ogólnopolskiego Kongresu Optymistycznych Przedszkoli postanowili jednak robić swoje i zaprosili nauczycielki na cykl zajęć, dzięki którym łatwiej im będzie pomagać dzieciom patrzeć na świat przez różowe okulary. Wśród kilkudziesięciu krajowych pedagogów uczestniczyły w nich m.in. dyrektorki dwóch legionowskich przedszkoli miejskich: Wioletta Kinicka z PM 1 oraz Dorota Stankiewicz z PM 7. – W trakcie wykładów i warsztatów zgłębiałyśmy wiedzę przydatną do projektowania przestrzeni nowego modelu optymistycznego przedszkola – Królestwa Dzieci, w którym, między innymi poprzez myślenie projektowe oparte na metodologii Design Thinking, w praktyce będzie wzmacniało się pozytywne myślenie u dzieci i rodziców. Powinno nam ono również pomóc rozwinąć współpracę podejmowaną w Klubie Wartościowych Optymistycznych Rodziców – mówi Dorota Stankiewicz.

Niezależnie od części edukacyjnej, na Kongresie Optymistycznych Przedszkoli były też momenty bardziej oficjalne. W trakcie jednego z nich Cecylia Mirela Nawrot, prezes Polskiego Centrum Optymizmu, przyznała legionowskim przedszkolom nr 1 i nr 7 Licencję na Ogólnopolski Program Optymistycznego Przedszkola Królestwa Dzieci na okres 2023-2028. Dzięki temu, obok innych wyróżnionych w ten sposób placówek, staną się one lokalnymi oświatowymi centrami pogody ducha i afirmacji życia. Dorota Stankiewicz oraz Wioletta Kinicka otrzymały ponadto tytuły Honorowych Członkiń Polskiej Areny Optymistycznych Dyrektorów, a dwie nauczycielki: Milena Anita Kurpiewska z PM7 i Anna Wiącek z PM 1 wyróżniono tytułem „Perła Optymizmu 2022”, otrzymanym za wieloletnie koordynowanie działań w ramach Ogólnopolskiego Programu „Optymistyczne Przedszkole”, rozwijającego w dziecku zadowolenie i poczucie własnej wartości.

Warto przy okazji wspomnieć, że jedną z nagród – „Perłę Optymizmu 2022” legionowskie dyrektorki odebrały w imieniu jej nieobecnego w Janowie laureata. I zaraz po powrocie z Kongresu przekazały ją w ratuszu na ręce prezydenta Romana Smogorzewskiego, docenionego za prezentowanie pogodnej postawy i wspieranie działań edukacyjnych Optymistycznych Przedszkoli. W odróżnieniu od janowskich koni, którym nie jest teraz do śmiechu, gospodarz ratusza był tym wyróżnieniem zachwycony.

Poprzedni artykuł(Wodo)ciąg do zdrowia
Następny artykułChłodny jubileusz
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 51-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here