Chociaż na szpital w mieście legionowianie czekali od kilku dekad, gdy już powstał, nie w pełni wykorzystują jego potencjał. Tymczasem filia Wojskowego Instytutu Medycznego może im służyć nie tylko jako placówka przeprowadzająca zabiegi czy operacje. To również doskonałe miejsce do wykonywania wszelkich badań diagnostycznych, wyposażone w najwyższej klasy sprzęt, no i oczywiście ludzi.

– W szpitalu zainstalowany jest m.in. najnowocześniejszy z dostępnych na rynku aparat rentgenowski. Wykonujemy szereg badań wszystkich okolic anatomicznych, włącznie ze zdjęciami długimi, czyli zdjęciami kręgosłupa i kończyn. Wykonujemy również badania komercyjne – mówi Michał Popielarz, szef zespołu techników szpitala WIM w Legionowie. Technologiczne zaawansowanie aparatu gwarantuje pacjentom pełne bezpieczeństwo. – Daje on bardzo niską dawkę promieniowania. Jest wyposażony w najnowocześniejsze detektory promieniowania, więc zdjęcia powstające na tym aparacie są bardzo dobrej jakości – dodaje medyk. Jeżeli badanie wymaga wcześniejszego przygotowania, jak w przypadku zdjęć jamy brzusznej lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa, czas oczekiwania wynosi około doby. Samo badanie to już natomiast kwestia kilkunastu minut, a po mniej więcej dwóch dniach pacjent otrzymuje jego wynik.

Z badaniem tomograficznym jest podobnie. – Posiadamy wysokiej klasy, zaawansowany aparat tomograficzny. Umożliwia on wykonywanie badań każdej okolicy anatomicznej, jesteśmy również w stanie wykonywać badania serca, badania do wymiarowania dużych tętnic, do planowania zabiegów wewnątrznaczyniowych. Podczas skanowania, gdzie struktura jest ruchoma, szybkość pracy tego aparatu umożliwia jej zbadanie. Chodzi na przykład o serce, które w ruchu jest przecież cały czas – wyjaśnia Sebastian Czarkowski, kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej. Pod lupę specjaliści z WIM-u biorą też wszelkie schorzenia neurologiczne, klatki piersiowej, płuc oraz jamy brzusznej. – Terminy są bardzo krótkie, badania wykonujemy w zasadzie z dnia na dzień. Jeżeli chodzi o czas ich opisu, także jest szybki i zajmuje do tygodnia.

Oferta diagnostyczna legionowskiego szpitala obejmuje też m.in. badania zębów, USG, a także badania densytometryczne. Dysponuje on ponadto pracownią mammograficzną. – Mamy w niej nowoczesny aparat cyfrowy, który zapewnia maksymalny komfort badania dla pacjentek, gwarantując przy tym wysoką jakość obrazu – mówi technik RTG Justyna Czaja. A Sebastian Czarkowski zachęca: – Na badania mammograficzne zapraszamy pacjentki po 40. roku życia, z ważnym skierowaniem od lekarza. Powinno być ono wystawione przez lekarza z naszej przychodni czy z poradni specjalistycznej, bądź przez placówkę, która posiada z nami umowę.

W przypadku każdego z badań personel legionowskiego szpitala stara się maksymalnie uprościć związaną z nim procedurę. – Pacjent jest weryfikowany pod względem treści skierowania, czyli tego, jakie badania ma mieć zrobione. Później w przebieralni przygotowuje się do ich wykonania. Przyprowadzany jest przez personel do sali badań, ustawiany w odpowiedni sposób przy ściance czy też na stole rentgenowskim, po czym wykonywane jest zgodnie ze skierowaniem zdjęcie – wyjaśnia Michał Popielarz.

Jak zatem widać, pragnąc prześwietlić swoje zdrowie, warto udać się do szpitalnej filii WIM-u. Zwłaszcza gdy, tak jak legionowianie, ma się ją na wyciągnięcie ręki.

Poprzedni artykułNowa „Miejscowa na Weekend”
Następny artykułWęgiel na telefon
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 51-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.