Od niedzieli (12 czerwca) pasażerowie korzystający z „kaemek” oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej mają do czynienia ze zmienionymi rozkładami jazdy. A to niemal zawsze oznacza dla podróżnych, mniejsze lub większe, komplikacje. Utrzymane natomiast pozostaje wzajemne honorowanie biletów Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich.

Wprowadzone zmiany to efekt realizowanej przez zarządcę infrastruktury kolejowej, czyli spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe, przebudowy stacji Warszawa Zachodnia. W tym przypadku największy wpływ wywarła ona na kursowanie pociągów linii S1 i S2. Jak zakomunikował przewoźnik, wybrane pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1 i S2 kursują teraz przez Warszawę Centralną lub na trasach skróconych, a składy linii S3 jadą tylko do Wieliszewa.

Jeśli chodzi o linię S3, na istotne zmiany w kursowaniu pociągów wpłynęły budowa kładki w Legionowie i remont mostu nad Kanałem Żerańskim w Nieporęcie. Rozkład jazdy pociągów dla tej linii zmieni się kilka razy z powodu prac realizowanych na zlecenie spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Na stacji Legionowo powstaje nowa kładka dla pieszych, co spowoduje całkowite wyłączenie z ruchu pociągów kilku torów oraz jednej z krawędzi peronowych. Od 1 lipca rozpoczną się natomiast prace modernizacyjne na moście nad Kanałem Żerańskim w Nieporęcie, przez co trasa od Wieliszewa do Radzymina będzie całkowicie nieprzejezdna przez kilka następnych miesięcy. Ponadto na przełomie czerwca i lipca z powodu dalszego etapu prac przy przebudowie i modernizacji stacji Warszawa Zachodnia, całkowicie wstrzymany zostanie ruch pociągów na odcinku Warszawa Wola – Warszawa Zachodnia.