Odkąd tylko powstała, zarządzana przez spółkę KZB pływalnia Wodne Piaski pozwala swoim gościom udanie łączyć zabawę z rekreacją oraz troską o zdrowie. Z tej trzeciej możliwości chętnie korzystają zwłaszcza legionowscy seniorzy, uczestnicząc w dedykowanych im zajęciach rehabilitacyjnych. Trudno bowiem o przyjemniejszą kombinację profilaktyki z doskonałą zabawą.

Mowa o zajęciach realizowanych w Wodnych Piaskach przez Fundację Hasten, która dzięki finansowemu wsparciu ratusza ruszyła tam ostatnio z nowym cyklem wodnej gimnastyki dla starszych mieszkańców miasta. – Nasza fundacja Hasten, wraz z IŁ Capital Areną Legionowo i miastem Legionowo, uruchomiła dla seniorów gimnastykę w wodzie. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają po 30 minut. Dzięki nim, pod okiem trenerki, mogą oni korzystać z dobroczynnych właściwości środowiska wodnego. Grupy liczą do piętnastu osób i te przychodzące na godzinę ósmą są już w tym momencie w całości zajęte. Natomiast w poniedziałki i w środy na godzinę siódmą trzydzieści mamy jeszcze miejsca – mówi Sonia Bochyńska-Knapik, prezeska Fundacji Hasten.

W perspektywie korzyści, jakie przynosi aktywność w wodzie, wolne miejsca szybko się pewnie zapełnią. Zwłaszcza że te ćwiczenia może wykonywać właściwie każdy. – Nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli po 55. roku życia coś nas boli i coś nam dolega, to jak najbardziej zapraszamy do udziału w tych zajęciach, bo woda nam pomaga, woda nas ożywia, a przede wszystkim sam ruch jest leczniczy. Zajęcia są prowadzone wraz z muzyką, przy uwzględnieniu wszystkich aspektów dotyczących seniorów: ich ograniczeń ruchowych i różnych dolegliwości. To wszystko jest przez trenera wzięte pod uwagę i zajęcia są tak skonstruowane, aby przyniosły zdrowie oraz dobre samopoczucie – zapewnia szefowa legionowskiej fundacji.

Sądząc po reakcjach uczestniczek i uczestników zajęć w Wodnych Piaskach, pod tym względem sprawdzają się one znakomicie. Z basenu ćwiczący wychodzą najczęściej ze znacznie większą energią niż ta, z którą do niego wchodzili. – Stęskniłyśmy się bardzo i czekałyśmy na rozpoczęcie tych zajęć. Dodają nam takiego wigoru, a poza tym możemy się rozruszać i wyjść z domu, co też jest ważne. No i cieszymy się bardzo, że nadal mamy tą samą trenerkę, bo świetnie prowadzi te zajęcia – tuż po nich zgodnie stwierdziły dwie z ćwiczących legionowianek, panie Danuta Zych i Danuta Żebrowska.

Mogąc dofinansować seniorom „wuef” w Wodnych Piaskach, miejscy urzędnicy szybko i chętnie znaleźli na to środki. Bo nie tylko z perspektywy każdego człowieka, lecz także lokalnego samorządu zdrowie mieszkańców jest najważniejsze. – Ludzie w „trzecim wieku” – emeryci, renciści to coraz większa część wspólnoty samorządowej miasta Legionowo i staramy się na różnych płaszczyznach wspomagać i współpracować z ich związkami i różnymi stowarzyszeniami, ale też indywidualnie. Jedną z form takiej działalności jest wspomaganie rozwoju fizycznego, który zapewni sprawność przez długie lata jesieni życia – mówi prezydent Roman Smogorzewski.

Jesieni, która dla legionowian wcale nie musi być – i na szczęście często nie jest – wietrzna, pochmurna i chłodna. – Mamy od trzech lat nowoczesny obiekt basenowy, gdzie jest nie tylko niecka, która służy do pływania, ale gdzie można też korzystać z sauny lub hydromasaży, dlatego też zdecydowaliśmy się dofinansowywać dla seniorów zajęcia pod okiem profesjonalnych instruktorów, w trakcie których mogą usprawniać swoje ciało. Szukamy jeszcze wielu innych możliwości w tym zakresie i jesteśmy otwarci na to, aby tego typu zajęcia współfinansować – dodaje gospodarz ratusza. I bardzo dobrze, bo są one wodą na młyn świetnego samopoczucia i zdrowia.

Poprzedni artykułDozór za przemoc
Następny artykułMarsz do pamięci
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 51-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.