Rozbudowę najstarszej legionowskiej podstawówki zakończono zgodnie z planem i 1 września dzieci mogły już zagościć w nowym skrzydle szkoły. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło jednak niespełna miesiąc później – dzięki temu osoby oraz instytucje zaangażowane w realizowaną przez spółkę KZB inwestycję zyskały całkowitą pewność, że wykonały kawał dobrej roboty.

Piątkową uroczystość, rozpoczętą od wniesienia sztandaru „jedynki” i odśpiewania hymnu państwowego, otworzyła dyr. placówki Ewa Jabłońska. – Ten rok szkolny, który właśnie rozpoczęliśmy, jest dla nas wszystkich szczególny, ponieważ spełniło się nasze marzenie, bowiem w sierpniu bieżącego roku zakończony został po rocznej realizacji projekt inwestycyjny pod nazwą „Rozbudowa i przebudowa Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie” – powiedziała dyrektorka SP 1. Pod tymi słowami kryje się inwestycja, na którą szkolna społeczność czekała od kilku dekad. Dzięki niej, po blisko 40 latach, przeszły bowiem do historii prowizoryczne baraki, w jakich uczyły się najmłodsze dzieci. A dzisiaj, zamiast niespełna tysiąca metrów kwadratowych, mają one do dyspozycji powierzchnię dwa razy większą. – Na dwóch kondygnacjach znajdują się: świetlica szkolna, sala dydaktyczna dla oddziału przedszkolnego z oddzielną szatnią i toaletą dla dzieci, 12 sal dydaktycznych dla uczniów z oddziałów I-III i przestronna szatnia szkolna. Dodatkowo znajdują się tam gabinety specjalistyczne do prowadzenia zajęć z uczniami, sale do zajęć ruchowych, pokój nauczycielski oraz pomieszczenie socjalne – wyliczała Ewa Jabłońska. A prezes spółki KZB Irena Bogucka dodała: – W budynku zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny odnawialnych źródeł energii, poprzez montaż paneli fotowoltaicznych i solarnych. Zamontowano w nim również wentylację mechaniczną, a we wszystkich salach znajduje się klimatyzacja. (…) Dzisiejszy dzień wieńczy wysiłek wielu osób, które przyczyniły się do tego, aby uczniowie oraz pracownicy szkoły mogli korzystać z efektów ich pracy.

Efektów, które dobrze opisują słowa, takie jak: przestronnie, kolorowo i nowocześnie. Na co dzień podziwia je teraz prawie trzystu uczniów z oddziału przedszkolnego i klas I-III. – Myślę, że to jest pierwsze takie miejsce w Legionowie, i jestem przekonany, że nie ostatnie, gdzie ten XXI wiek widać od razu po wejściu. Chciałbym podziękować pani dyrektor i całemu zespołowi nauczycieli i pracowników szkoły, a także uczniom i rodzicom za to, że się przemęczyli przez ten miniony rok szkolny – bo było im dużo trudniej. Ale warto było czekać. Dziękuję wykonawcy, że zdążył na czas, bo to też bardzo ważne, no i dziękuję pani prezes za tę inwestycję, gdyż dzięki temu, że prowadziła ją spółka, było racjonalniej. Szukając wszystkich plusów, myślę że jednak najważniejszym z nich będzie dalsze podnoszenie jakości pracy szkoły – powiedział do zebranych Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa. – To miejsce pięknieje i staje się coraz bardziej nowoczesne, ale niech wypełnia się też piękną treścią, którą przekazują nauczyciele, wychowawcy, rodzice i cała kadra. Niech to będzie miejsce, w którym realizują się plany, aspiracje i marzenia – warto sięgać gwiazd! – zachęcał starosta Sylwester Sokolnicki.

Tym stwierdzeniem nawiązał on oczywiście do naukowego dorobku Mikołaja Kopernika, czyli patrona legionowskiej „jedynki”. Bezpośrednio do uczniów zwróciła się też reprezentantka wojewódzkiego samorządu. – Życzę wam, dzieciaki, żebyście codziennie czuli się w tej szkole radośnie i żebyście z wielką przyjemnością do niej chodzili. Bo macie fajną szkołę, a dzisiaj już nawet piękną – mówiła Anna Brzezińska, dyr. OPS w Legionowie i radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Nawiasem mówiąc, przy okazji rozbudowy wypiękniała też starsza część szkoły. A to za sprawą modernizacji oraz powiększenia kuchni i stołówki. Nic dziwnego, że podziękowań i gratulacji padło w sali gimnastycznej „jedynki” całe mnóstwo. Widać jednak zbyt mało dla rady miasta, bo jej szef uznał za stosowne przypomnieć kluczową rolę tego ciała. – Jak my nie klepniemy, to pan prezydent z własnej kieszeni tego nie wyjmuje… Broń Boże, nie chcę tu pomniejszać zasług pana prezydenta, ale taka jest po prostu prawda – z uśmiechem wyjaśnił Ryszard Brański.

Inna prawda jest taka, że efekty rozbudowy i modernizacji „jedynki” przeszły oczekiwania nawet największych optymistów. Już po kilku dniach eksploatacji było to widać, jak na dłoni. – Pierwsze wrażenia najmłodszych i ich rodziców były niesamowite. Wszyscy z uśmiechami na twarzy weszli do nowoczesnego budynku, gdzie nie wiedzieli tak naprawdę, w którą stronę mają pójść. Zobaczyli przepiękne, kolorowe sale, fantastyczne meble, nowoczesny sprzęt multimedialny – to wszystko zrobiło na nich ogromne wrażenie. Byli pod nim również, kiedy pierwszy raz przekroczyli próg tego budynku, nasi nauczyciele – opowiada dyr. Ewa Jabłońska.

Oby pozostało ono we wszystkich jak najdłużej. Bo już dawno temu stwierdzono, że istnieje związek pomiędzy efektami nauczania, a warunkami, w jakich się ono odbywa. – Dzisiaj zachęcaliśmy młodych ludzi do tego, żeby sięgali gwiazd. Myślę, że w tej nowej części dajemy im pełne warunki, aby prowadzić proces edukacji przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Wyobrażenie tego, jak ten obiekt powinien wyglądać, narastało i ostatecznie udało się postawić dwukondygnacyjny budynek, w pełni wyposażony i tak naprawdę samodzielny. Jestem przekonany, że będzie on doskonale służył młodym mieszkańcom miasta, a praca tutaj będzie dla każdego przyjemnością – mówi Piotr Zadrożny. Za tę przyjemność trzeba było zapłacić ponad 12 mln zł. Żaden z lokalnych decydentów nie ma jednak wątpliwości, że były to mądrze wydane pieniądze.

Poprzedni artykułBezmyślny szofer
Następny artykułNa zapleczu bez zmian
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.