Trzecim z kolei obrazem pokazanym w nowym cyklu Powiatowej Instytucji Kultury „Kino otwarte na sztukę” będzie film dokumentalny „Pina”, będący swego rodzaju hołdem dla twórczości wybitnej niemieckiej choreografki Piny Bausch (1940-2009).

Na zachętę organizatorzy wirtualnej projekcji dołączyli fragment materiałów prasowych dotyczących filmu. „«Pina» nie jest biografią (…) choreografki Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki. W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości ‒ uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka. Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki ‒ «Święto wiosny», «Vollmond» i «Caf Miler». Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu. W filmie niemal nie padają słowa, środkiem ekspresji tancerzy jest ciało. «Pina nauczyła mnie, że nie trzeba zalewać widzów potokami słów ‒ mówi autor dokumentu. ‒ Otworzyła mi oczy na to, ile można zakomunikować gestem albo poprzez stworzenie odpowiedniej przestrzeni»”.

Gościem internetowego spotkania po seansie będzie Katarzyna Kozyra – rzeźbiarka, autorka instalacji i filmów wideo, czołowa reprezentantka nurtu sztuki krytycznej, a w kontekście prezentowanego filmu: autorka wideo-instalacji „Święto wiosny”.

„Pina”, seans online: 27 marca (sobota), godz. 19.00 (obowiązują zapisy)
Rozmowa dziennikarki Magdaleny Felis z Katarzyną Kozyrą: 27 marca, godz. 21.00 (po filmie) – na profilu facebookowym PIK (https://www.facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury/). Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu proszone są o przesłanie maila o treści „PINA” na adres: animacja@pik.legionowski.pl do 26.03.2021 r. Seans jest bezpłatny, jednak liczba widzów pozostaje ograniczona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here