fot. UMiG Serock

W niedzielę (28 lutego) na serockim cmentarzu, tuż po mszy świętej w parafialnym kościele, odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Serocka i okolic, którzy 80 lat temu zostali zamordowani w nadnarwiańskim wąwozie.

W trakcie skromnej uroczystości serocki burmistrz Artur Borkowski, w towarzystwie przewodniczącego Rady Miejskiej Mariusza Rosińskiego oraz legionowskiego starosty Sylwestra Sokolnickiego, złożyli w imieniu mieszkańców gminy Serock oraz rodzin osób pomordowanych symboliczne wiązanki i zapalili znicze. Później Sławomir Jakubczak, miejscowy regionalista i autor okolicznościowej publikacji, przedstawił rys historyczny tragicznego wydarzenia sprzed ośmiu dekad. Ksiądz proboszcz Dariusz Rojek dokonał natomiast poświęcenia odnowionej mogiły, do której w 1957 roku przeniesiono ekshumowane szczątki 22 osób.

fot. UMiG Serock

Niedzielna uroczystość była transmitowana za pośrednictwem internetu. Film można obejrzeć na fanpage’u Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie dostępna jest również prelekcja dr. Sławomira Jakubczaka.
RM/UMiG Serock