Będzie referendum!

1
589

    26 marca mieszkańcy Legionowa pójdą na referendum, w którym odpowiedzą na pytanie „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby miasto stołeczne Warszawa, jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego objęła Gminę Miejską Legionowo?” – tak na środowej (8 lutego) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Legionowo zadecydowali legionowscy radni.

– Standardem przy tego typu zmianach, jak te proponowane w ustawie o mieście stołecznym Warszawie, powinno być przeprowadzenie referendum. My jak budujemy drogę, to często spotykamy się z mieszkańcami i konsultujemy z nimi, czy ma być ona z asfaltu, czy z kostki, z której strony ma być chodnik, itp. I trwa to wiele miesięcy. W tym przypadku chce się wprowadzić gigantyczną zmianę, bez opinii mieszkańców. Ja sobie tego nie wyobrażam – mówił w trakcie sesji prezydent Roman Smogorzewski. Nie wyobraża sobie tego również i 21 radnych, bo tylu właśnie zagłosowało za referendum. Tylko jeden był przeciwny. Andrzej Kalinowski z PiS-u, bo to właśnie on był na „nie”, swoją decyzję argumentował tym, że prace nad ustawa będą jeszcze trwały i mają być szeroko konsultowane. – W takie sytuacji, takie stanowisko rady miasta wydaje się dosyć pochopne – powiedział radny. – My wyrażamy stanowcze oczekiwanie, że ta ustawa w obecnym kształcie nie wejdzie w życie. I takie właśnie stanowisko chcemy przyjąć – skontrował prezydent Smogorzewski.
Jak zresztą pokazał wynik głosowania, było ono zbieżne ze stanowiskiem całej reszty rady. Pomysł referendum poparły wszystkie reprezentowane w radzie kluby oraz  prawie wszyscy radni niezrzeszeni. – Pokazujemy panu Jackowi Sasinowi i tym kilkunastu posłom spoza Warszawy, jakie jest stanowisko rady miasta Legionowo. Przez wiele dni nikt z nami poważnie nie rozmawiał. Z ust tego same pana Sasina słyszeliśmy, że jakie prawo samorządowcy mają do wypowiadania się za swoich mieszkańców – powiedział Marcin Smogorzewski z ugrupowania prezydenckiego. – Projekt złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości nie był uprzednio konsultowany z mieszkańcami Warszawy i podwarszawskich gmin, a tryb i próba uchwalenie omawianej ustawy łamie konstytucyjną zasadę samorządności oraz Europejską Kartę Samorządu Terytorialnego. Dlatego też klub radnych Nasze Legionowo poprze projekt organizacji referendum – powiedział Dariusz Błaszkowski z Naszego Legionowa.
Uchwała rady miasta trafi teraz do zatwierdzenia przez wojewodę. Koszt referendum oszacowano wstępnie na około 40 tysięcy złotych.

RafaM

1 KOMENTARZ

  1. Ustawa czeka na klepniecie w sejmie, prezes PIS jest ZA, a w Legionowie referendum ??? Choćby i zagłosowało 120% wyborców (co też może się u nas zdarzyć) , to co dalej ? Konfederacja, secesja, zbudujecie wielki mur dookoła powiatu i ogłosicie separację ? Jak to się ma do wyborczych obietnic połączenia z metropolią warszawska? Miłej zabawy życzę !

Comments are closed.