Będzie referendum!

1
411

    26 marca mieszkańcy Legionowa pójdą na referendum, w którym odpowiedzą na pytanie „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby miasto stołeczne Warszawa, jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego objęła Gminę Miejską Legionowo?” – tak na środowej (8 lutego) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Legionowo zadecydowali legionowscy radni.

– Standardem przy tego typu zmianach, jak te proponowane w ustawie o mieście stołecznym Warszawie, powinno być przeprowadzenie referendum. My jak budujemy drogę, to często spotykamy się z mieszkańcami i konsultujemy z nimi, czy ma być ona z asfaltu, czy z kostki, z której strony ma być chodnik, itp. I trwa to wiele miesięcy. W tym przypadku chce się wprowadzić gigantyczną zmianę, bez opinii mieszkańców. Ja sobie tego nie wyobrażam – mówił w trakcie sesji prezydent Roman Smogorzewski. Nie wyobraża sobie tego również i 21 radnych, bo tylu właśnie zagłosowało za referendum. Tylko jeden był przeciwny. Andrzej Kalinowski z PiS-u, bo to właśnie on był na „nie”, swoją decyzję argumentował tym, że prace nad ustawa będą jeszcze trwały i mają być szeroko konsultowane. – W takie sytuacji, takie stanowisko rady miasta wydaje się dosyć pochopne – powiedział radny. – My wyrażamy stanowcze oczekiwanie, że ta ustawa w obecnym kształcie nie wejdzie w życie. I takie właśnie stanowisko chcemy przyjąć – skontrował prezydent Smogorzewski.
Jak zresztą pokazał wynik głosowania, było ono zbieżne ze stanowiskiem całej reszty rady. Pomysł referendum poparły wszystkie reprezentowane w radzie kluby oraz  prawie wszyscy radni niezrzeszeni. – Pokazujemy panu Jackowi Sasinowi i tym kilkunastu posłom spoza Warszawy, jakie jest stanowisko rady miasta Legionowo. Przez wiele dni nikt z nami poważnie nie rozmawiał. Z ust tego same pana Sasina słyszeliśmy, że jakie prawo samorządowcy mają do wypowiadania się za swoich mieszkańców – powiedział Marcin Smogorzewski z ugrupowania prezydenckiego. – Projekt złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości nie był uprzednio konsultowany z mieszkańcami Warszawy i podwarszawskich gmin, a tryb i próba uchwalenie omawianej ustawy łamie konstytucyjną zasadę samorządności oraz Europejską Kartę Samorządu Terytorialnego. Dlatego też klub radnych Nasze Legionowo poprze projekt organizacji referendum – powiedział Dariusz Błaszkowski z Naszego Legionowa.
Uchwała rady miasta trafi teraz do zatwierdzenia przez wojewodę. Koszt referendum oszacowano wstępnie na około 40 tysięcy złotych.

RafaM

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułUkrywali się, to teraz posiedzą
Następny artykułCzołówka przy Arenie
Redakcja
Gazeta Miejscowa / Telewizja Legionowo | ul. Piłsudskiego 3, 05-120. Legionowo. Telefon: 515 267 766, fax: 22 774 11 17, email. gazeta@miejscowa.pl

1 KOMENTARZ

  1. Ustawa czeka na klepniecie w sejmie, prezes PIS jest ZA, a w Legionowie referendum ??? Choćby i zagłosowało 120% wyborców (co też może się u nas zdarzyć) , to co dalej ? Konfederacja, secesja, zbudujecie wielki mur dookoła powiatu i ogłosicie separację ? Jak to się ma do wyborczych obietnic połączenia z metropolią warszawska? Miłej zabawy życzę !

Comments are closed.