Długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja – drugi basen, tym razem na os. Piaski, weszła w zasadniczą fazę. Po kilku nieudanych przetargach 7 lutego spółka KZB Legionowo podpisała umowę z wykonawcą – firmą Moris Polska. Jak zapowiada prezydent Roman Smogorzewski, rok szkolny w 2018 roku uczniowie „ósemki” rozpoczną na nowej pływalni.

Rozpoczęcie inwestycji to świetna wiadomość nie tylko dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 8, ale także dla wszystkich mieszkańców Legionowa. – Budujemy przede wszystkim basen szkolny, bo to jest zadanie własne gminy. To nie będzie drogi aquapark, który stałby się obciążeniem dla gminy, lecz basen sportowy z bardzo atrakcyjną częścią rekreacyjną – mówi Roman Smogorzewski.

Dlaczego buduje spółka?

– Często w debacie publicznej pada pytanie: po co nam spółki? Różnica pomiędzy inwestycją prowadzoną przez gminę a tą prowadzoną przez spółkę to 23 proc. Prawie jedna czwarta kosztów mniej będzie wydatkowana na ten cel dzięki możliwości odzyskania VAT-u przez spółkę – tłumaczy Smogorzewski.

Zdążą przed pierwszym dzwonkiem?

Jak zapowiada wykonawca, termin 1 września 2018 roku bez problemu zostanie dotrzymany. – Mamy na tę inwestycję około 15 miesięcy. Postaramy się dołożyć wszelkich starań, aby zmieścić się w tym terminie. Mamy doświadczenie przy budowie obiektów sportowo-rekreacyjnych – mówi Piotr Krzyczkowski z Moris Polska.

Tanio i solidnie

– Wyłoniona w przetargu firma Moris Polska jest związana z Legionowem, co nas bardzo cieszy. Po odjęciu podatku VAT koszty tej inwestycji wyniosą około 14 mln zł – niedużo jak na basen, który będzie służył wszystkim mieszkańcom miasta – mówi Irena Bogucka, prezes KZB Legionowo Sp. z o.o., dodając, że spółka wybierze solidny nadzór, który dopilnuje terminu realizacji tej inwestycji.

Basen czy szpital?

Pojawiają się głosy, mówiące o tym, że zamiast basenu powinien powstać szpital. Co na to prezydent Legionowa? – To nie jest kwestia „albo albo”. Dzięki temu, że racjonalnie wydajemy pieniądze na basen, kiedy pojawią się możliwości – jeśli NFZ będzie chciał zakontraktować usługi szpitalne w Legionowie, będziemy w stanie ten szpital wybudować. Funkcjonowanie szpitala nie zależy jednak od budynku, lecz od kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi Roman Smogorzewski.

Anna Krajewska