Na pierwsze efekty zmian w przepisach ruchu drogowego nie trzeba było długo czekać. Już w kilka dni po wejściu ich w życie, policjanci z legionowskiej drogówki zatrzymali prawa jazdy dwóm kierowcom, którzy dwukrotnie przekroczyli dozwoloną prędkość.  

W czwartek (21 maja) policjanci z wydziału ruchu drogowego legionowskiej policji około godziny 17.00 zatrzymali w Serocku na ul. Zakroczymskiej do kontroli drogowej kierującego toyotą. Mężczyzna przekroczył dozwolona prędkość o 70 km/h, jadąc 120 km/h w terenie zabudowanym.46-letniemu mieszkańcowi powiatu Sosnowieckiego zostało zatrzymane prawo jazdy. Pół godziny później policyjny radar zarejestrował przekroczenie prędkości o 53 km/h, przez kierującego bmw. 20-letni mężczyzna jechał 103 km/h.  Jemu również zostało zatrzymane prawo jazdy. Za popełnione wykroczenia obaj mężczyźni zostali też ukarani grzywną w wysokości 500 złotych i 10 punktami karnymi.

Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, powodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rażącym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości czy kierowaniu pojazdem pomimo nieposiadania do tego stosownych uprawnień. Według tych przepisów, właściwy starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy o rygorze natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązuje kierowcę do zwrotu dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdem.

Trzymiesięczny okres zaczyna biec od momentu zatrzymania prawa jazdy, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca – od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty). Kierowca nie powinien w tym czasie prowadzić pojazdu. Jeśli to zrobi i zostanie na tym złapany, okres zatrzymania prawa jazdy może się wydłużyć o sześć miesięcy.