Czasy, w których podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poza Legionowem działo się w powiecie niewiele, odeszły chyba do przeszłości. W trakcie jej 22 koncertu wszystkie powiatowe gminy zagrały czysto i donośnie.

Hasło tegorocznej zbiórki brzmiało: „Na ratunek”. Przekazane podczas niej pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki seniorów. Tak więc drugi rok z rzędu Orkiestra grała nie tylko dla najmłodszych, co zapewne tylko wzmogło chęć mieszkańców powiatu do zasilania WOŚP-owych puszek. Poniżej krókie streszczenie tego, co o aktywności poszczególnych sztabów pisano na gminnych stronach internetowych.

Serock

W gminie działały dwa sztaby: jeden w Szkole Podstawowej w Jadwisinie, drugi zaś w Zespole Szkół w Zegrzu. Przedsięwzięcie wsparły m.in. zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Serocku, dzieci i młodzież z gminnych placówek edukacyjnych, panie i… panowie z Kół Gospodyń Wiejskich w Dosinie i Skubiance, policjanci, strażacy, żołnierze z Centrum Szkolenia i Łączności w Zegrzu, a także nauczyciele i rodzice uczniów z Zegrza i Jadwisina. Jeśli chodzi o wabiki skłaniające mieszkańców do sięgnięcia po portfele lub portmonetki, tradycyjnie postawiono na występy artystyczne, pokazy, loterie i atrakcje kulinarne. Imprezę wspomogli również sponsorzy. Podarowali oni na rzecz WOŚP przedmioty, które następnie (bywało, że za całkiem imponujące kwoty) sprzedawano na licytacjach. A na zakończenie było oczywiście światełko do nieba oraz widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Kiedy podliczono zgromadzone pieniądze, okazało się, że obydwa sztaby zebrały łącznie ponad 26 tys. zł.

Wieliszew

Charytatywnym epicentrum gminy była miejscowość Skrzeszew. Sztab znajdował się w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego, w której to (o czym piszemy na stronie obok), korzystając z tak doskonałej okazji, przeprowadzono m.in. orkiestrową edycję turnieju lokalnych talentów. Niezależnie od ich scenicznych popisów, w całej skrzeszewskiej placówce kuszono darczyńców wytrwale i na różne sposoby, ot choćby proponując im stworzenie na głowie całkiem nowej fryzury. Do działania włączyli się także lokalni biegacze i kolarze, którzy wspólnie pokonali ponad 10 km i tym samym – ponieważ każdy kilometr miał swą wyrażoną w złotówkach wartość – wydatnie wsparli akcję. Mimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych trasę zaliczyło 25 sportowców. Dzięki nim oraz innym pracującym na terenie gminy wolontariuszom udało się zebrać nieco ponad 14 tys. zł.

Jabłonna

Tak samo jak przed rokiem, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w Publicznym Gimnazjum im. Orła Białego. Tam mieścił się sztab 22 finału akcji, ale wolontariusze kwestowali na terenie całej gminy. Młodzież pod wodzą liderów z identyfikatorami, wyposażona w oklejone serduszkami puszki, zbierała pieniądze od wczesnych godzina rannych. Impreza w szkole rozpoczęła się natomiast dokładnie o 12.30. Gimnazjaliści przygotowali specjalny program artystyczny, poprzedzony – podobnie jak w 2013 roku – występem zespołu Someday z Nowego Dworu Mazowieckiego. Po koncercie wystąpiły szkolne talenty. Uczniowie śpiewali, grali na instrumentach i tańczyli. Imprezę zakończył występ laureatki czwartej edycji programu „Got To Dance. Tylko Taniec”. Przez cały czas imprezy działała też szkolna kawiarenka, w której serwowano gofry i domowe ciasta. W trakcie tegorocznego finału WOŚP wolontariuszom z jabłonowskiego gimnazjum udało się zebrać dokładnie 7 377,30 złotych.

Nieporęt

Nieporęt pobił swój ubiegłoroczny rekord. Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godną opiekę medyczną seniorów zebrano w sumie 75 354 złotych. Sztab tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieścił się tradycyjnie w Szkole Podstawowej im Wandy Chotomskiej w Józefowie. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie tej placówki grali wspólnie ze wszystkimi szkołami z terenu gminy Nieporęt oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury włącznie ze wszystkimi jego filiami. Na scenie występowali między innymi nieporęccy seniorzy, grupy taneczne oraz zespoły Avans i Weed Sheep. Przygotowano też rodzinny turniej tenisa stołowego, turniej gry w piłkarzyki, wyścigi na ergometrach oraz między innymi pokazy judo i capoeiry. Na uczestników 22 finału WOŚP czekali też fryzjer, dietetyk i kosmetyczka. Zyski ze wszystkich działających na terenie szkoły stoisk i kawiarenek zasiliły oczywiście konto Orkiestry, podobnie zresztą jak licytacje prowadzone w trakcie imprezy.