W ostatni czwartek września w sali widowiskowej ratusza oficjalne zainaugurowano ósmy już rok działalności Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Te osiem lat można by podsumować jako… nieustanny rozwój.

LUTW to w tej chwili 675 słuchaczy i trzy filie. Do Serocka i Nowego Dworu Mazowieckiego, dołączyła w tym roku filia w Nasielsku. – Dzięki tak dużemu zainteresowaniu seniorów naszym uniwersytetem, udaje nam się osiągnąć nasz podstawowy cel, czyli zaktywizować osoby w wieku 60 + do tego aby wyszły z domu i zaczęły się ruszać – mówi Roman Biskupski, dyrektor LUTW. W tym roku dla słuchaczy przygotowano aż 20 różnych rodzajów aktywności.

Oprócz tych czysto ruchowych, takich jak na przykład pływanie, gimnastyka i nordic walking, są też zajęcia rozwijające seniorów intelektualnie i manualnie. Mogą oni jednocześnie uczyć się języków obcych i na przykład chodzić na warsztaty plastyczne, ogrodnicze, czy też na naukę origami. Dla słuchaczy przygotowano tez liczne programy zdrowotne. – My uważamy, że jeżeli chcesz żyć, chcesz być aktywny i chcesz ładnie wyglądać, to musisz po prostu wyjść z domu i coś ze swoim życiem zrobić. Innym wyjściem jest niestety czekanie na zejście z tego świata. A przecież nie o to chodzi. Chodzi o to, aby być aktywnym i realizować swoje marzenia – dodaje dyrektor Biskupski.

 

Wykład inauguracyjny na pierwszym zjeździe w tym roku akademickim, wygłosił profesor Dariusz Rosati, przewodniczący sejmowej komisji budżetu i finansów. Wykład był oczywiście o ekonomii, a samą inicjatywę aktywizacji seniorów poseł uznał za rzecz… bezcenną. – Ja jestem gorącym entuzjastą tej instytucji. Uniwersytety Trzeciego Wieku są bardzo pożyteczną formą aktywizacji ludzi starszych. Takich, którzy skończyli swoją zawodowa działalność, ale czują się dobrze i czują się na siłach aby prowadzić jakąś aktywność i to jest taka bardzo korzystna forma – mówi Dariusz Rosati. Zalety Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a szczególnie tego legionowskiego, dostrzega także drugi z gości specjalnych uroczystości, Krzysztof Gawkowski, radny mazowieckiego Sejmiku Wojewódzkiego i sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Uniwersytet Trzeciego Wieku tutaj w Legionowie okazał się wielkim sukcesem. Kilkaset osób, które dzisiaj są na sali i kilka tysięcy, które przez te wszystkie lata uczestniczyło w tym wielkim projekcie, udowadnia, że warto inwestować w tę część senioralną i prowadzić edukację dla osób starszych – mówi Krzysztof Gawkowski.

W Legionowie mieszka prawie 12 i pół tysiąca osób powyżej 60 roku życia, co stanowi ponad 23 procent całej populacji legionowian. W tej liczbie jest 7415 kobiet i 5012 mężczyzn.