Kolejna, 21. edycja Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich, jakie po raz czternasty gościła gmina Wieliszew, potwierdziła co najmniej dwie rzeczy: nieustającą popularność krakowiaka, kujawiaka czy oberka, a także sprawność gospodarzy w organizowaniu tak dużej i prestiżowej imprezy. Dość wspomnieć, że w ostatnią sobotę czerwca rywalizowało na niej 106 czołowych par tanecznych z całego kraju, oklaskiwanych na żywo przez kilkuset widzów i oglądanych w serwisie youtube przez ponad 6 tys. osób.

Taneczny weekend w stolicy polskich tańców rozpoczął się od przygotowania teoretycznego, a więc odbywających się w piątek (24 czerwca) warsztatów dla młodych tancerzy i tancerek z kat. I-III oraz sympozjum dla pozostałych kategorii wiekowych i każdego chętnego. W tym roku poświęcono je praktyce instruktorskiej w polskich tańcach narodowych.

Sobotnie mistrzostwa kraju, rozgrywane w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliszewie, objęły rywalizację siedmiu kategorii wiekowych (II-VIII), którym towarzyszyły zmagania najmłodszych (kat. I 7-9 lat) w ramach ogólnopolskiego konkursu. Na parkiecie wystąpili tancerze z Bielska-Białej, Dobczyc, Gdańska, Głuska, Krakowa, Lublina, Malborka, Olsztyna, Poznania, Puław, Siemiatycz, Stalowej Woli, Starego Pola, Stawigudy, Szczecina, Tołwina, Torunia, Warszawy, Wronek, Zamościa oraz gospodarze z Wieliszewa. Najlepsze pary, rywalizujące o miano mistrzów Polski w polce, krakowiaku, oberku, mazurze i kujawiaku, oceniało jury liczące 18 sędziów tańców polskich, na czele z sędzią głównym mistrzostw – Janem Łosakiewiczem. W trakcie zmagań finałowych zawodnikom przygrywała orkiestra folklorystyczna pod kierownictwem Przemysława Marcyniaka.

Tradycyjnie turniej mistrzowski był okazją do rozdania nagród rankingowych Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF® za rok ubiegły. Z kolei przedstawiciele prezydium Polskiej Sekcji CIOFF®, z okazji kończących się obchodów 50-lecia tej organizacji, wręczyli pamiątkowe medale i podziękowania osobom oraz instytucjom wspierającym ruch polskich tańców narodowych. Internetową transmisję ze zmagań urozmaicało studio telewizyjne, w którym rejestrowano wywiady z uczestnikami, organizatorami oraz gośćmi. Największym zainteresowaniem cieszyła się ona wśród osób w przedziale wiekowym 18-24 lata, a 60 proc. jej odbiorców stanowiły panie. Transmisję śledzono w Polsce i za granicą, m.in. we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie oraz Wielkiej Brytanii.

Mazura od lat wspierają przyjaciele polskiego folkloru: instytucje państwowe, samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym szczególnie zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczną edycję dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Od lat sponsorem generalnym mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp. z o.o. Po raz drugi sponsorem głównym były TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie są zaś samorządy Gminy Wieliszew, Województwa Mazowieckiego i Powiatu Legionowskiego oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®. Partnerowały im Polska Organizacja Turystyczna i Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”. Partnerem Mazura od lat jest legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Także i tym razem przygotował on nagrody specjalne w postaci warsztatów w swojej siedzibie w Koszęcinie. Po raz szósty puchary dla najlepszej pary w kat. V ufundowała małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Mistrzowie Polski AD 2022
kat. II: Miłosz Anioł, Karolina Kalemba – Zespół Tańca Polskiego „Wronki”
kat. III: Juliusz Zabrocki, Zofia Ciok – ZPiT „Małe Żuławy” ze Starego Pola
kat. IV: Jakub Iwańczyk, Maria Toboła – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
kat. V: Jakub Teperek, Kamila Kołodko – ZPiT UW „Warszawianka”
kat. VI: Mateusz Szyszko, Magdalena Stelmaszewska – ZPiT UW „Warszawianka”
kat. VII: Marcin Naskręt, Marta Strzelewicz – Wielkopolski Klub Tańców Polskich z Poznania
kat. VIII ex aequo: Jacek Piątek, Małgorzata Piątek – ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”; Grzegorz Krzyżanowski, Katarzyna Sztylka – WKTP z Poznania

oprac red./ fot. organizatora