Nazwa kolejnego, zakończonego właśnie projektu legionowskiej Fundacji Pracownia Kompetencji doskonale oddaje główną ideę od lat towarzyszącą jego doświadczonym autorom. Z każdym miesiącem coraz bardziej brali ją sobie do serc również beneficjenci działań FPK. Każdy z nich, na swój oraz kolektywny użytek, przekonał się, ile prawdy zawiera w sobie hasło: „W grupie siła!”.

Jakby na potwierdzenie jego słuszności, do realizacji nowego projektu Fundacja Pracownia Kompetencji zaprosiła rzetelnych, sprawdzonych współpracowników. I po raz kolejny, liderując całemu przedsięwzięciu, przystąpiła do działania w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Dziennym Domem Senior+, Miejską Biblioteką Publiczną, Urzędem Miasta Legionowo i Legionowskim Stowarzyszeniem Amicus. Zgromadziwszy doborowe grono realizatorów, można już było wziąć się za wcielanie w życie projektu dofinansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego, którego pełna nazwa brzmiała: „W grupie siła! Działania na rzecz osób 55+ z Legionowa i okolic”. Dzięki niemu kolejna grupa ludzi w, nomen omen, sile wieku miała poznać wciągający urok senioralnej aktywności. Poznać i polubić.

Pierwotnym zamiarem animatorów z Fundacji Pracownia Kompetencji było wzięcie pod swe skrzydła 20 nieaktywnych zawodowo kobiet oraz mężczyzn z terenu miasta i powiatu. Taki był plan. Jednak ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy z radością zwiększyli tę liczbę do ponad 30. Wśród beneficjentów znalazły się osoby ubogie, samotne, często z niepełnosprawnością. W ciągu sześciu miesięcy – od 7 czerwca do końca listopada 2022 r. – miały one szansę na zwiększenie samodzielności i zmniejszenie zagrożenia marginalizacją społeczną, co stanowiło główne cele projektu „W grupie siła!”. Cele trudne, lecz możliwe do osiągnięcia.

Dysponując imponującą praktyką w tej dziedzinie, specjaliści z FPK skroili jego program na miarę chęci oraz potencjału ludzi biorących w nim udział. Dzięki cyklowi bezpłatnych warsztatów i zajęć animacyjnych seniorzy nabyli wiedzę i umiejętności, które będą mogli wykorzystywać po zakończeniu edukacji. – Zapewniliśmy naszym uczestniczkom i uczestnikom wiele form atrakcyjnego spędzania czasu, organizując dla nich przestrzeń do rozwoju dialogu pokoleniowego. Staraliśmy się ukierunkować ich na dalsze samodoskonalenie, a także utrzymanie aktywności społecznej. I jestem przekonana, że tak właśnie będzie – uważa Agnieszka Żychalak, prezeska Fundacji Pracownia Kompetencji.

Jeden z kluczowych elementów programu stanowiły warsztaty pod nazwą „Pozytywne myślenie”. To właśnie ono, w opinii specjalistów, może być jednym ze skuteczniejszych leków na spadki nastroju związane z pogorszeniem stanu zdrowia, ubóstwem, samotnością czy też nadmierne uleganie towarzyszącemu ludziom na co dzień stresowi. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak nad nim panować, nauczyli się również metod radzenia sobie z wahaniami nastroju.

Aby dało się ich uniknąć, projekt „W grupie siła!” zawierał mnóstwo pożywnego pokarmu dla ducha. Dostarczył go seniorom i seniorkom m.in. trening pamięci. – Prowadziliśmy tam usprawniające ją ćwiczenia praktyczne, takie jak rebusy, wykreślanki, łamigłówki czy sudoku. Graliśmy też w Rummikuba, Taboo i Dobble. Z naszej wiedzy wynika, że osoby zarażone tą formą usprawniania umysłu umawiają się poza projektem na wspólne granie, a te bardziej zaawansowane technicznie grywają również na swoich tabletach – mówi Klaudia Rukszan, wiceprezeska FPK.

Ludziom z Fundacji, we współpracy z partnerami projektu, udało się zrealizować mnóstwo zajęć animacyjnych – na miejscu, w Legionowie, lecz także wyjazdowych. Swój głos w doborze ich programu mieli oczywiście sami beneficjenci. Postanowili m.in. zwiedzić Twierdzę Modlin, gdzie oprócz konsumowania historycznej wiedzy bawili się przy ognisku. Z kolei wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, a konkretnie Domem Dziennym Senior +, zorganizowano „Dzień ziemniaka”, z grillem, konkursami i zabawami, natomiast — we współpracy z Legionowskim Stowarzyszeniem Amicus – trenowano pamięć. Jakby tego było mało, seniorki i seniorzy zwiedzili cmentarz na Powązkach, odbywając wycieczkę pod hasłem „W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego”. A skoro już mowa o stolicy, jedna z uczestniczek projektu – z uprawnieniami przewodnika, poprowadziła wycieczkę pt. „Wieżowce Warszawy”. Ponadto beneficjenci działań FPK odwiedzili Muzeum Pieniądza, nieobce im też były rozrywki kulturalne – w kinie zaliczyli film „Zołza”, a w Teatrze Komedia śmiali się na sztuce „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch”. Działo się zatem sporo.

W ostatnim miesiącu realizacji projektu panował już świąteczny nastrój, dlatego zajęcia animacyjne z rękodzieła poświęcono przygotowaniu ozdób choinkowych. A pod koniec listopada, na efektowny finał, cała ekipa pojechała do Wilanowa na „Królewski Ogród Światła”. Również tam bawiąc się razem po królewsku. – Realizując projekt „W grupie siła!”, na każdym kroku obserwowaliśmy pozytywne zmiany zachodzące w uczestniczących w nim ludziach. Dzięki zastosowaniu wielu sprawdzonych już przez nas narzędzi mamy pewność, że osiągnięte rezultaty okażą się trwałe – twierdzi Agnieszka Żychalak. Po czym z uśmiechem dodaje: – Bo nasi dojrzali podopieczni, często pierwszy raz w życiu, przekonali się, że w zgranej, wspierającej się grupie naprawdę tkwi olbrzymia siła. Dlatego wierzę, że teraz, w codziennym życiu, zaczną z niej robić dobry użytek.

Poprzedni artykułJedna noc, dwa pożary
Następny artykułTragedia ku przestrodze
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.