Dziś już zapewne mało kto pamięta, lecz przez wiele lat władze Legionowa planowały, że na terenie lasku w pobliżu Areny, w kwadracie ulic Sobieskiego, Piotra Skargi, Sowińskiego i Chrobrego, powstanie aquapark. Bilans zysków i strat spowodował jednak, że z tego pomysłu się wycofano. Zamiast aquaparku powstał Park Zdrowia… i dziś chyba nikt tej decyzji nie żałuje.

Zanim jednak park powstał, początek roku 2014 – bo wtedy właśnie rozpoczęła się jego budowa – mocno zaniepokoił legionowskich miłośników przyrody. Osoby spacerujące wówczas po lasku w pobliżu Areny Legionowo zwróciły uwagę, że sporo rosnących w nim drzew zostało oznakowana zieloną farbą. Świadczyć to mogło tylko o jednym – idą pod topór. Zaniepokojeni zwrócili się do naszej redakcji prośbą o interwencję. Oczywiście ją podjęliśmy i od razu uderzyliśmy do jedynego pewnego źródła, czyli miejskiego ratusza.

Urząd na zadane pytanie odpowiedział rzeczowo i uspokajająco. – W lasku przy Arenie trwa w tej chwili inwentaryzacja drzew. Ma ona na celu naniesienie ich na mapy przed rozpoczęciem projektowania Parku Zdrowia. Chcemy w nim zachować jak największą liczbę drzew, ponieważ będzie on pełnił funkcję rekreacyjną dla seniorów – tłumaczyła Tamara Mytkowska, ówczesna rzeczniczka prasowa ratusza. Po tych słowach każdy, kto jeszcze liczył, że w tamtym miejscu powstanie aquapark, musiał przełknąć gorzką pigułkę. Ale jak mówi przysłowie, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Planowany tam Park Zdrowia też miał bowiem pełnić funkcję rekreacyjno-sportową. – To, co będzie wyróżniało go w stosunku do innych tego typu parków, to tężnia, która będzie właśnie służyła ludziom w słusznym wieku. Inne rzeczy to na przykład ścieżki zdrowia i siłownia pod chmurką – mówił Marek Prokurat, ówczesny naczelnik wydziału inwestycji UM.

Zarządzany od początku przez spółkę KZB Legionowo park, który kosztował niecałe 2 mln zł, powstał w ciągu roku. Od tamtej pory jest jednym z chętniej odwiedzanych przez legionowian miejsc. Spotykają się tam nie tylko seniorzy, ale też rodzice z dziećmi oraz młodzież. Można tam zobaczyć zarówno osoby odpoczywające z książką przy tężni, jak i ćwiczące na plenerowej siłowni. Już od kilku sezonów latem, a od niedawana też i wczesną jesienią, odbywają się tam bijące rekordy popularności potańcówki dla seniorów oraz koncerty plenerowe. Również w pozostałą część roku są tam organizowane liczne imprezy o charakterze kulturalnym lub sportowym. Jak więc widać, Park Zdrowia wyszedł mieszkańcom na zdrowie.