Legionowo dołączyło do kilkudziesięciu polskich miast uczestniczących w programie InPost Green City, wdrażanym przez lidera wśród platform dostaw e-commerce w Europie. W czwartek (23 czerwca) przedstawiciele kurierskiego giganta podpisali w ratuszu porozumienie, dzięki któremu mieszkańcy miasta zyskają podwójnie: i jako nadawcy oraz odbiorcy paczek, i jako beneficjenci realizowanych przez InPost działań proekologicznych.

W ramach programu pojawią się w mieście paczkomaty wyposażone w czujniki powietrza, a obok nich staną stojaki rowerowe. Dachy paczkomatów zostaną obsadzone rozchodnikiem, zarówno oczyszczającym powietrze, jak i dającym schronienie owadom. Oprócz kwestii środowiskowych InPost zadba o wygląd samych urządzeń oraz ich otoczenia. W tym celu dla każdego miasta przygotowane zostaną tematyczne okleiny podkreślające jego unikatowy charakter. Tylne ściany wybranych paczkomatów ozdobią też zielone ściany roślin, które pomogą wkomponować urządzenia w otoczenie. Działania te wpisują się w ideę „Smart City”, mającą na celu poprawę jakości życia mieszkańców i rozwój inicjatyw na rzecz ochrony klimatu. – Legionowo od wielu lat stawia na ekologię. W tym zakresie jest liderem w rejonie i plasuje się wysoko wśród miast w całej Polsce. Celem naszej współpracy z firmą InPost jest głównie promocja aktywności proekologicznych, budowa wspierającej ją infrastruktury i realizacja inicjatyw promujących zachowania proekologiczne wśród mieszkańców. Ewolucja paczkomatów w obiekty posiadające czujniki powietrza, stojaki rowerowe oraz zielone ściany roślin to krok w lepszą przyszłość dla wszystkich – uważa Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Warto wspomnieć, że firma InPost zobligowała się do osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej do 2040 roku. Już za dwa lata połowa floty jej aut dostawczych będzie elektryczna, a w pierwszej kolejności mają się one pojawiać właśnie w miastach uczestniczących w programie InPost Green City. To, w połączeniu z faktem, że instalacja paczkomatu – dzięki dostarczaniu przesyłek do jednej lokalizacji – zmniejsza emisję CO2 aż o 75%, pozwoli znacząco ograniczyć na ulicach hałas oraz emisję spalin. – Nasz program stanowi idealny przykład współpracy biznesu z władzami samorządowymi. Pozwala na poprawę jakości życia mieszkańców, przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Dzięki otwartości władz samorządowych w Legionowie wspólnie zmieniamy lokalną przestrzeń. Z dumą patrzymy na nasze dotychczasowe osiągnięcia, planując jednocześnie dalszy rozwój programu w kolejnych polskich miastach – mówi Marta Zalewska, dyr. ds. relacji partnerskich i programu InPost Green City. Póki co dołączyło ich do niego blisko czterdzieści.